Türkçe

Birlik Hakkında

 

1951 yılında Genel Sekreterliğimiz bünyesinde kurulan İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği`nin ünvanı bilahare 1986 yılında Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak değiştirilerek iştigal mevzuunda hem fındık hem de diğer kuru meyveler bulunmakta idi. Ancak Birliğin adı Kuru Meyveler olmasına rağmen sözkonusu Birlik üyelerince yapılan ihracatın % 95` inden fazlasının fındık olması ve fındık ihracatçılarının bir çatı altında toplanmasını teminen 1991 yılında `İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği` kurulmuştur. Türkiye genelinde İstanbul ve Karadeniz İhracatçı Birlikleri olmak üzere 2 Genel Sekreterlik bünyesinde yer alan Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği` nin koordinatörlüğü Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği`nce yürütülmektedir.

Milattan 2838 yıl öncesinden beri bilinen fındık gerek lezzeti gerekse sağlığa yararları bakımından tabiat harikası olarak nitelendirilmektedir. Tarihte ilk yetiştirildiği yer Çin olarak bilinmekle birlikte Anavatanı Türkiye` dir.

Dünya fındık üretiminin % 75 ve İhracatının ortalama % 80` ini gerçekleştiren ülkemizde fındığın 17 çeşidi ( Dünya`da 28 çeşidi olduğu sanılmaktadır) yetiştirilmektedir.

Enerji değeri 639kcal/100 g olan Fındık; % 56.07 - 68.52 yağ, % 11.73 - 20.84 Protein, B1-B6-B2 ve E vitaminleri ile demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, sodyum ve bakır gibi mineralleri de ihtiva etmektedir. Bilimsel araştırmalar fındıktaki oleik asidin kolesterolün yükselmesini önlediği, kalp-damar hastalıklarını önlediği, fındığın cildi güzelleştirip vücuda enerji verdiğini ortaya koymuştur.

Fındık Çikolata sanayinde dilinmiş, kıyılmış,öğütülmüş biçimde % 80 oranında kullanılmaktadır. % 10- 12 pastacılık-bisküvi-unlu mamuller sektörlerinde, % 3- 4 çerez(snack) olarak, kalanı dondurma ve yağ olarak kullanılmaktadır.

Bilimsel araştırmalar fındıktaki oleik asidin kolesterolün yükselmesini önlediği, kalp-damar hastalıklarını önlediği, fındığın cildi güzelleştirip vücuda enerji verdiğini ortaya koymuştur.

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2010 ve 2011 yılları faaliyet raporlarına sayfanın en altındaki ilgili dosyalardan ulaşabilirsiniz.


Tanıtım Projeleri


Fındık Tanıtım Grubu - www.ftg.org.tr

 

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Findik 2023 Proje Raporu.pdf 8.638,23 KB İndir