Türkçe

İstanbul İhracatçıları 2019'u İhracat Artışı ile Kapattı

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), 2019 yılında bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile 7.5 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. İİB, ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında arttırdı. İİB Koordinatör Başkanı Cem Seven, "İİB olarak yüzde 8 oranında ihracat artışı ile başarılı bir yıl geçirdiğimizi düşünüyoruz. 2019 yılında Türkiye'nin ihracatı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2 artış gösterirken, biz Türkiye ortalamasının 4 katı kadar ihracat artışı yakaladık” dedi.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile 2019 yılında 7.5 milyar dolar tutarında ihracat yaparak, geçtiğimiz yıla kıyasla, yaklaşık yüzde 8 oranında ihracat artışı yakaladı. İİB, Genel Sekreterlikler bazında ihracatını en fazla arttıran üçüncü birlik oldu. İstanbul İhracatçıları, 2019'da yaklaşık 210 ülke pazarına ürün sattı.

2019'da En Çok İhracat Irak'a

İstanbul İhracatçı Birlikleri, 2019 yılında, değer bazında en fazla ihracatı 560 milyon dolar ile Irak'a gerçekleştirdi. Irak'a en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller, mobilya, kağıt ve orman ürünleri satıldı. İİB, Irak'ın ardından değer bazında en fazla İtalya, Almanya, Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri'ne ihracat yaptı. İİB tarafından yapılan ihracatta İtalya'ya fındık ve mamulleri; Almanya'ya ise yine fındık ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön plana çıktı.

İİB, Aralık Ayında ise Yüzde 16 Artışla, 730 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

İstanbul İhracatçı Birlikleri, Aralık ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artışla, 730 milyon dolarlık ihracat yaptı. Birlik, Aralık'ta en fazla ihracatı Norveç'e gerçekleştirdi.

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nden İhracat Artışı

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), 2019 yılında, bir önceki yıla göre ihracatını % 2.5 oranında arttırarak, yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat yaptı. Birlik, 2019'un Aralık ayında ise 199 milyon doların üzerinde ihracat yaptı.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, İhracatını yüzde 12 oranında Arttırdı

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 2019'da 1 milyar 850 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Birlik, ihracatında geçen yıla göre yüzde 12 oranında bir artış sağladı. Birlik, Aralık ayında ise yaklaşık 175 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nden İhracat Artışı

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), 2019 yılında, bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 5.2 oranında arttırarak, 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptı. GYHİB, Aralık ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 188 oranında artışla, 111 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Gemi, Yat ve Hizmetleri sektörü, Aralık ayında Türkiye'nin ihracatını en yüksek oranla arttıran sektörü oldu.

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nden, 2019'da yüzde 23.5'lik İhracat Artışı

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2019 yılında, bir önceki yıla göre, ihracatını % 23.5 oranında arttırarak, 825 milyon dolarlık ihracat yaptı. İFMİB, Aralık ayında ise 53 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nden İhracat Artışı

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin (İSHİB), 2019 yılında toplam ihracatı 770 milyon dolar oldu. Birlik, geçtiğimiz yıla kıyasla, yüzde 1.5 oranında ihracat artışı sağladı. İSHİB, Aralık ayında ise 66 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin 2019 İhracatı 300 Milyon Dolar

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 2019 yılında, 300 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Birlik, Aralık ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 7 oranında ihracat artışı ile 30 milyon dolarlık ihracat yaptı.

İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (KUMİB) İhracat Artışı yüzde 8 Oldu

İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB), 2019 yılında ihracatını yüzde 8 oranında arttırarak, 168 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. KUMİB, Aralık ayında ise 19 milyon dolarlık ihracat yaptı.

 "2019 yılını yoğun bir şekilde çalışarak geçirdik”

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Cem Seven, "Türkiye'nin büyümesine katkı yapmak için ihracatçılar olarak 2019 yılını oldukça yoğun bir şekilde, çalışarak geçirdik. İİB olarak yüzde 8 oranında ihracat artışı ile başarılı bir yıl geçirdiğimizi düşünüyoruz. 2019 yılında, Türkiye'nin ihracatı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2 artış gösterirken, biz Türkiye ortalamasının 4 katı kadar ihracat artışı yakaladık. 2019 yılında değer bazında en fazla Avrupa Birliği ülkelerine ihracat gerçekleştirdik. 2020 yılında farklı ülkelerden gelecek alım heyetleri, dünyadaki önemli fuarlara milli katılımlarımız, yeni UR-GE projelerimiz ile yolumuza devam ederek ve ihracatımıza yeni pazarlar katarak ihracat artışı hedefliyoruz” dedi.