Türkçe

Türk İhracatçıların Kurutulmuş Vişne Zaferi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üreticileri tarafından, Türkiye menşeli kurutulmuş vişne ve vişnenin dahil olduğu bazı kuru meyve karışımları için 13 Mayıs 2019 tarihinde açılan Anti-Damping ve Telafi Edici Vergi soruşturması, Türkiye lehine sonuçlandı. ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, 14 Ocak 2020 tarihinde oybirliği ile Türkiye menşeli ürünlerin ABD'li üreticilere zarar vermediğine hükmederek, ABD Uluslararası Ticaret İdaresi'nin Türkiye aleyhinde aldığı "ön kararı” bozdu.

Türkiye aleyhinde ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açılan soruşturma, sektördeki çeşitli Amerikalı firmalardan oluşan komitenin sunduğu şikayet dilekçesi doğrultusunda başlamıştı. Soruşturmada, Türkiye'nin vişne kurusu ihracatında adil rekabet ve makul piyasa değerleriyle ilgili kuralları ihlal ettiği ve ABD'li üreticileri zarara uğrattığı iddia edilmişti. Soruşturmalar kapsamında ABD-Uluslararası Ticaret İdaresi tarafından damping ve sübvansiyonun mevcudiyetine yönelik, Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından ise mevcut damping ve sübvansiyon uygulamalarının ABD yerli üretimine zarar verip vermediğine ilişkin ayrı soruşturmalar yürütülmüştü.

Söz konusu soruşturmalar için 23 Eylül 2019 tarihinde "ön karar” açıklanmış, buna göre, anti-damping soruşturması kapsamında % 541,29 oranında damping marjı, telafi edici vergi soruşturması kapsamında ise tüm firmalar için % 204,93 oranında sübvansiyon marjı hesaplanmış ve Türkiye vergi yükü ile karşı karşıya kalmıştı.