Türkçe

Türkiye'nin Kuruyemiş İhracatı 1.4 Milyar Dolar Oldu

Kuru Meyve ve Mamulleri sektörü, 2019 yılında dış pazara, bir önceki yıla kıyasla yüzde 2.5 oranında ihracat artışı ile 1.4 milyar dolarlık satış yaptı. İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) Başkanı Muhsin Çakıcı, sektörün 2019 yılını değerlendirerek, birliğin 2020 hedefini açıkladı. Çakıcı, "Sektör ve birlik olarak başarılı bir 2019 geçirdik. Sektörün ihracatı yüzde 2.5 oranında artarken, KUMİB olarak yüzde 8 oranında bir ihracat artışı yakaladık. 2020'de ihracatımızda yüzde 10 oranında artış hedefliyoruz" dedi.

Kuru Meyve ve Mamulleri sektörü, 2019 yılını ihracat artışı ile kapattı. Sektör, 2019 yılında 155 ülkeye 1.4 milyar dolar tutarında ihracat yaptı. İhracatını, 2018 yılına göre, 2.5 oranında ihracat arttıran Kuru Meyve sektörü, en fazla ihracatı 191 milyon dolar ile Almanya'ya yaptı. Almanya'nın ardından ise Türk kuruyemişi değer bazından en fazla Birleşik Krallık, İtalya ve Fransa'da alıcı buldu.

"Türkiye, 2019'da yurt dışına 244 Bin Ton Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sattı”

 İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) Başkanı Muhsin Çakıcı, sektörün 2019 ihracat performansını değerlendirdi. Çakıcı, kuru meyve sektörünün, 2019 yılında en fazla ihracat artışını Irak, Birleşik Krallık ve İtalya'ya yaptığını belirterek, "Irak'a yüzde 23.5, Birleşik Krallık'a yüzde 11 ve İtalya'ya yüzde 7.5 oranında ihracat artışı gerçekleştirildi. Türkiye, 2019 yılında yurtdışına en fazla çekirdeksiz kuru üzüm ihraç etti. Türkiye, geçen yıl yurt dışına 523 milyon dolar değerinde 244 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm sattı” dedi.

En fazla ihracat artışı Antep fıstığında

Çakıcı, kuru meyve sektörünün, 2019 yılında değer bazda en fazla ihracat artışını yüzde 24 ile Antep fıstığı ve yüzde 8.5 oranı ile çam fıstığında gerçekleştirdiğini kaydetti.

"2020'de hedefimiz yüzde 10 oranında ihracat artışı”

Çakıcı, yeni yıla dair hedeflerini dile getirerek, şunları söyledi: "Bu sene rekoltemiz bol olduğu için uluslararası pazarlarda rekabetçi olduk ve farklı bölgelere rahatlıkla ulaştık. Bu durum ihracat rakamlarımıza da yansıdı. Sektör ve birlik olarak başarılı bir 2019 geçirdik. Sektörün ihracatı yüzde 2.5 oranında artarken, KUMİB olarak yüzde 8 oranında bir ihracat artışı yakaladık. 2020'de ihracatımızda yüzde 10 oranında artış hedefliyoruz. Birliğimiz her yıl etkinlik alanını biraz daha genişletiyor. 2020 yılında özellikle tanıtım faaliyetlerimizi arttıracağız” dedi.

"Uzakdoğu ve Avustralya'da büyüyeceğiz”

Çakıcı, Avrupa pazarı dışında Uzakdoğu ve Avustralya gibi alternatif pazarlarda büyümeyi hedeflediklerini açıklayarak, "2020 yılında Uzakdoğu ve Avustralya'ya yönelik tanıtım faaliyetlerine hız vereceğiz. Avustralya pazarına yönelik faaliyetlerimiz hem Fine Food Fuarı Milli Katılım organizasyonu hem de Türkiye Tanıtım Grubu koordinatörlüğünde yürüttüğü ‘Avustralya Pazarı Kuru Meyve ve Mamulleri Tanıtım Projesi' ile yeni yılda da artarak devam edecek” şeklinde konuştu. 2019 yılında Çin ve Katar pazarlarını tanımaya yönelik ziyaretlerde bulunduklarını anlatan Çakıcı, "Bu pazarlarımıza olan kuru meyve ihracatımız düzenli ve devamlı artı yönde bir seyir izlemekte. Çin ve Katar, Türk kuruyemişi ile yakından ilgileniyor. Yeni yılda özellikle buradaki Türk kuruyemişinin konumunu güçlendirmek istiyoruz. Türk kuruyemişi bu bölgelerin beslenme alışkanlıkları ile yakından örtüşüyor. Çalışmalarımız neticesinde bu yılın sonunda burada yüzde 10 oranında artış öngörüyoruz” dedi.