Türkçe

Hububat Yönetim Kurulunun Gümrük Yetkilileri ile Toplantısı

22 Nisan 2011 tarihinde Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve Müsteşarlıkları yetkilileri ile DİİB kapsamında ithal edilen eşyanın kırmızıya düşmesinde yaşanan sorunların ele alındığı Ankara'da yapılan görüşmelerin devamı olarak 10 Mayıs 2011 tarihinde Genel Sekreterliğimiz binasında bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete Başkanlığında Yönetim Kurulu Üyeleri Erişler Gıda Sanayi temsilcisi Yaşar Serpi ve Elvan Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş. temsilcisi Murat Özel ile Gümrük Müsteşarlığı Risk Birimi Başkanı Ali Toksöz ve Müsteşarlık yetkililerinin iştirak ettiği toplantıda Başkan Zekeriya Mete DİİB kapsamında ithal edilen eşyanın ihracında kırmızıya düşülmesinin uzun yıllar boyu dürüst bir şekilde ihracat yapan üyelerimizin önünde engel oluşturmasının ortadan kaldırılması,ayrıca bu ihracatçılarımız için onaylanmış kişi statüsü elde edilmesinde yer alan koşulların daha uygun hale getirilmesinin yararlı olacağı dile getirmiştir.

Gümrük Müsteşarlığı Risk Birimi Başkanı Ali Toksöz bu konuda Gümrük Müsteşarlığında bir çalışma yapıldığını ifade ederek onaylanmış kişi statüsü alınmasında dürüst bir şekilde ticari faaliyette bulunan ihracatçılarımız için koşulların uygun hale getirileceğini ifade etmiştir. İhracatçılarımızın gümrüklerde yaşadığı sorunlarında yazılı olarak sunulduğu toplantıda Gümrük Müsteşarlığı ile yapılan bu görüşmelerin ihracatçılarımızın sorunlarının çözümünde bir sinerji oluşturduğu vurgulanmış ve bu toplantıların belirli periyodlarla tekrarlanmasında mutabık kalınmıştır.

 

İlgili Resimler