Türkçe

İhracatçılarımıza Devlet Töreni

 

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bu yıl ikincisi gerçekleşen Türk İhraç Ürünleri Fuarına katılan ihracatçılarımıza, Endonezya Devlet Başkanı adına Bakanlar Kuruluna başkanlık eden Kabine Sekreteri Sayın Dr.Dipo Alam tarafından büyük destek geldi.

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından organize edilen ve 2 Haziran'da başlayan 2.Türk İhraç Ürünleri Fuarına Endonezya iş dünyasının yanısıra Devlet yetkilileri ve basın da büyük ilgi gösterdi.

Fuarın açılışından önce gerçekleşen panele konuşmacı olarak katılan Kabine Sekreteri Dr. Dipo Alam'ın yanısıra Türkiye`nin Cakarta Büyükelçisi Murat Adalı, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhr. Bir. Yön. Kur. Başkanı Zekeriya Mete, ve Endonezya Ticaret Odası Türkiye Komitesi Başkanı H.Aip Siyarifuddin de diğer konuşmacılar arasındaydı.

Panele Endonezyalı iş adamları ve devlet yetkilileri ile basın temsilcilerinin yanısıra Türk iş dünyasından İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Yönetim Kurulu üyeleri Aydın Soyyiğit, Erhan Soytürk, Hidayet Kadiroğu ve Sübet Çiçek ile çok sayıda işadamı iştirak etti.

Zekeriya Mete paneldeki konuşmasında; Endonezya ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini iş sahasına da yansıtmak için çabaladıklarını, bu esnada Sayın Dipo Alam'dan büyük destek gördüklerini belirterek yakın zamanda Endonezya ve Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanmasını umduklarını ifade etti.

Kabine Sekreteri Dr.Dipo Alam da konuşmasında; Türkiye'yi ve Türkleri çok sevdiğini, son dönemde karşılıklı ziyaretlerin artmasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin zirve yaptığını ifade ederek, Türk İhraç Ürünleri fuarının ikincisinin bu yıl tekrarlanmasının ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından olumlu bir adım olarak gördüğünü belirterek Zekeriya Mete'ye katkılarından dolayı teşekkür etti.

Daha sonra fuarın açılış Gong'u hayırlı olması ve başarılı geçmesi temennisiyle Dr.Dipo Alam tarafından yapıldı.

Fuarın açılış kurdelasını Kabine Sekreteri Dr.Dipo Alam'ın yanısıra Türkiye`nin Cakarta Büyükelçisi Murat Adalı, İstabul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhr. Bir. Yön. Kur. Başkanı Zekeriya Mete ile yönetim kurulu üyeleri Erhan Soytürk ve Hidayet Kadiroğlu birlikte kesti.

Dr.Dipo Alam Türk Firmlarının stantlarının tümünü ziyaret ederek, ürünlerini inceledi ve başarılar diledi. Daha sonra Zekeriya Mete ve Ticaret Müşaviri Okan Öztürk firmalara katılımlarından dolayı teşekkür ederek günün anısına sertifikalarını verdiler.

Daha sonra Zekeriya Mete, Endonezya`nın en büyük özel televizyonları arasında olan İndosia TV dahil bir çok basın kuruluşu ile röportaj gerçekleştirerek Fuar, ihracat sektörü ve türk ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Başarılı geçen ilk gün sonunda Büyükelçi Murat Adalı Elçilik rezidansında katılımcı firmalar onuruna akşam yemeği verdi.Yemekte konuşma yapan Adalı, Endonezya pazarında kalıcı olmak isteyen firmaların bu ülkeyi sık ziyaret etmeleri gerektiği, bakır ve yeni gelişen Pazar olan ve G20 ülkeleri grubunda yer alan Endonezya`daki yerli firmalarla gerekirse ortaklık kurulabileceği ama burada ofis açmaları halinde daha başarılı sonuçlar elde edileceğini ifade ederek Türk İhraç Ürünleri Fuarı`nın ikincisini düzenledikleri ve bunun için şahsi gayret gösterildiğinden dolayı Zekeriya Mete'ye teşekkür etti.

Zekeriya Mete gösterdikleri ilgi ve yardımlarından dolayı büyükelçi Murat Adalı ile Ticaret Müşaviri Okan Öztürk'e ihracatçılar adına teşekkür plaketi verdi.

 

 

İlgili Resimler