Türkçe

Türk Su Ürünleri Sektörü Avrupa Su Ürünleri Fuarında

 

Türk Su Ürünleri Sektörü Avrupa Su Ürünleri Fuarında..

Su ürünleri sektöründe dünyanın sayılı fuarlarından biri olan ve bu yıl 19. kez düzenlenen "ESE 2011 Avrupa Su Ürünleri (European Seafood Exposition) Fuarı'nın Türkiye milli katılım organizasyonu 7. kez İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sektörün lider firmalarının büyük ilgi gösterdiği fuarda taze, dondurulmuş, canlı, katkı maddeli, markalı, markasız deniz mahsulleri sergilenmektedir. Tamamen profesyonel alıcılara yönelik olarak gerçekleştirilen fuara bu sene Türkiye'den 14 firma katılmaktadır. 3 - 5 Mayıs 2011 tarihlerinde 3 gün boyunca 11 nolu holde; 2101 ve 2201 numaralı standlarda ürünlerini sergileyen ihracatçı firmalarımız, dünyanın önde gelen su ürünleri firmaları ile buluşarak, yeni iş fırsatları yaratmaktadır.


Dört Denizden Tazelik Avrupa Su Ürünleri Fuarında.

Türkiye milli katılım organizasyonu 7. kez İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından gerçekleştirilen, Su ürünleri sektöründe dünyanın sayılı fuarlarından biri olan ve bu yıl 19. kez düzenlenen `ESE 2011 Avrupa Su Ürünleri (European Seafood Exposition) Fuarı tamamlandı.

4 Mayıs Çarşamba günü Fuarı ziyaret eden Avrupa Birliği ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış ve Avrupa Birliği nezdindeki Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Selim Kuneralp, standları gezerek İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Sagun`dan ve yetkililerden bilgi aldı.

Fuara katılan bütün Türk firmalarının standlarını ziyaret eden Devlet Bakanı Egemen Bağış, katılımcı firmalara teşekkür ederek, özel sektörün Türkiye`nin Avrupa Birliği üyeliğine girmesindeki en büyük öncü gücü oluşturacağını burada birkez daha anladığını ifade etti.

Bilindiği üzere, Avrupanın en büyük su ürünleri fuarı olan ve sektörün lider firmalarının büyük ilgi gösterdiği fuarda taze, dondurulmuş, canlı, katkı maddeli, markalı, markasız deniz mahsulleri sergilenen fauarı 3 Mayıs 2011 Salı günü de Brüksel Büyükelçimiz Nazif Murat Ersavcı ziyaret etmişti.

Sektörün lider firmalarının büyük ilgi gösterdiği fuarda taze, dondurulmuş, canlı, katkı maddeli, markalı, markasız deniz mahsulleri sergilenmektedir. Tamamen profesyonel alıcılara yönelik olarak gerçekleştirilen fuara bu sene Türkiye`den 14 firma katıldı. 3 - 5 Mayıs 2011 tarihlerinde 3 gün boyunca 11 nolu holde; 2101 ve 2201 numaralı standlarda ürünlerini sergileyen ihracatçı firmalarımız, dünyanın önde gelen su ürünleri firmaları ile buluşarak, yeni iş fırsatları yaratmaktadır.

Avrupa ve Asya kıtalarında yer alan üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye, 8333 km`lik kıyı uzunluğu, 175 km uzunluğundaki nehirleri, uygun iklim koşulları ile balık üreticiliği için zengin kaynaklara ve büyük avantajlara sahiptir. Sektördeki tüm gelişmeleri yakından takip eden, en modern yöntemlerle üretim yapan Türkiye`nin su ürünleri sektörünün ihracatı sürekli olarak yükselme eğilimi içerisindedir. AB ülkelerine ihracat yapılabilen tek hayvansal ürün olarak su ürünleri sektörü, Türkiye ihracatında ayrı bir önem taşımakta ve her yıl artan üretim kapasitesiyle dış pazarlarda önemli bir paya ulaşmaktadır. Aynı zamanda su ürünleri sektörü, Türkiye hayvansal ürünler ihracatında en büyük ağırlığa sahip ürün grubunu oluşturmaktadır.

Üretim alanı 26 milyon hektarın üzerinde olan su ürünleri sektörü, ülkemizin sahip olduğu coğrafi avantajlar, Türkiye`nin üç tarafının denizlerle çevrili olması, hedef pazarlara yakınlığı, tür çeşitliliği, AB normlarına uygun üretim ve işleme kapasitesi ile yüksek ihracat potansiyeli ve yarattığı katma değer ile AB ülkelerine ihracatın yanı sıra ABD, Kanada, Orta Doğu ve Yakın Doğu`daki pazar payını hızla genişletmekte; balık ihracatının yanı sıra, işlenmiş ve katma değeri yüksek ürünlerle de küresel pazarda kendine yer açmaktadır.

İhracatlarını son 7-8 yıllık süreçte yaklaşık 10 kat arttıran, bu artışı daha da yukarılara çekmek isteyen Türk su ürünleri ihracatçıları, 3 - 5 Mayıs 2011 tarihleri arasında sektör devlerinin nabzının atacağı Brüksel`de buluşarak; hızla gelişen Türk su ürünleri sektörün adını dünyaya duyurmaktadır.

Katılımcı Firmalar

 • Agromey Gıda ve Yem San. Tic. A.Ş.
 • Antalya Balık A.Ş.
 • Bafa Su Ürünleri A.Ş.
 • Bağcı Balık Gıda ve Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • BAL-Pİ Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
 • Çamlı Yem Besicilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • Kemal Balıkçılık İhr. Ltd. Şti. (Group Sagun)
 • Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş.
 • KLC Gıda A.Ş.
 • Kopuzmar Su Ürünleri San. Ve Dış Ticaret A.Ş.
 • Sastaş Samsun Soğutma Tesis. A.Ş.
 • Su Ürünleri Tanıtım Grubu
 • TSM Su Ürünleri Ltd. Şti.
 • Uğurlu Balık Üretim San. ve Tic. A.Ş.

 

İlgili Resimler