Türkçe

İştigal Konuları

 

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği`nin uğraşı alanı temel olarak 5 ana sektör ve bu ana sektörlerin kapsadıkları30 mal grubundan oluşmaktadır.

AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLERİ

 1. Ağaç ve Ağaç Mamulleri : Odun, odun kömürü, kütük, tomruk, maden direkleri, kalas, kereste, kaplama, parke, yonga levha, kontrplak, resim çerçeveleri, paletler, sandıklar, yük tablaları, variller, fıçılar, kovalar, ahşap aletler, gövde ve sapları, bina ve inşaat için marangozluk mamulleri, ahşap mutfak eşyası, ahşap heykelcikler vb. eşyalar bu alt grup içersinde yer almaktadır.
 2. Kağıt ve karton : Odun hamurları, döküntü, hurda kağıt - karton, gazete kağıdı, kraft kağıt - karton, baskı, yazı resim için kağıt - kartonlar, sıvanmış, kaplanmış, boyanmış kağıt - kartonlar, karbon kağıdı, sigara kağıdı, duvar kağıtları, her türlü temizlik kağıtları (tuvalet kağıdı, peçete, kağıt havlu vb.), hijyenik kağıtlar (çocuk bezi ve kadın bağı vb.), her türlü kağıt - karton ambalaj, defterler, etiketler, ofis makineleri için kağıtlar ile her türlü basılı matbuat bu alt grubun içinde yer almaktadır.
 3. Mobilya : Bu alt grup,Her türlü ahşap ev, büro, mağaza mobilyası (masa, sandalye, koltuk, vitrin, dolap vb.), her türlü somya, metal yaylı ve diğer maddelerden yataklar, ahşap aydınlatma cihazları ile ahşap prefabrik yapıları kapsar.
 4. Mantar ve Mantardan Eşya : Bu alt grup, tabi mantar, döküntü mantar, tıpalar, tıkaçlar, conta, t-rondela vb. kapsar.
 5. Hasır, Saz ve Benzeri Eşya : Hasırlar, paspaslar, paravanlar, sepet, küfe, zembil vb. bu alt grubun içinde yer almaktadır.

ORMAN BİTKİLERİ - ÇAYLARI

 1. Kekik ve Defne Yaprakları : Yaban Kekiği, kekik (ezilmiş öğütülmüş olsun olmasın), defne yaprakları (ezilmiş, öğütülmüş) bu grup içinde yer almaktadır.
 2. Biberiye : Ezilmiş öğütülmüş olsun olmasın biberiye bu alt grupta yer almaktadır.
 3. Diğer Tohum Meyve veya Yağlı Bitkiler : Bu alt grup, meyan kökü, adaçayı ve ıhlamuru kapsamaktadır.

SANAYİ HAMMADDESİ OLAN ORMAN ÜRÜNLERİ

 1. İlaç Sanayi ve Kimya End. Kullanılan Bitkiler : Lak, günlük, reçineler, kitre, afyon, haşhaş sapı konsantresi, meyan balı ve özü, pektit maddeler, pekinatlar ve pektatlar ile bitkisel ürünlerden elde edilen sıvılar ve kıvam verici maddeler bu alt grubun içine girmektedir.
 2. Örgü ve Dokumacılıkta Kullanılan Bitkiler : Bu alt grup, bambular, kamışlar, sepetçi söğüdü, rafya, hububat sapları (temizlenmiş, beyazlatılmış, boyanmış), süpürge darısı, mazı, kına, somak, palamut ve tırnağı, ceviz kökü, pamuk linteri, çöven ve yontulmaya elverişli sert taneleri ihtiva eder.
 3. Diğer Gıda ve İçki Atıklar : Hayvan gıdası olarak kullanılan neviden olan ve bitkisel maddeler ve bitkisel döküntü, artık ve yan ürünler (pellet halinde olsun olmasın); üzüm posası, meşe palamudu, at kestanesi, meyve posaları (üzüm posası hariç) vb. ürünleri içeren alt gruptur.
 4. Tıbbi Bitkiler : Diğer tıbbi amaçlı bitkileri ihtiva eder.Tavşan memesi, kantaron, sarmaşık, kuşburnu, ısırgan otu, vişne - kiraz sapı vb. bitkileri içeren alt gruptur.

ORMAN ÜRÜNLERİNE DAYALI SANAYİ MAMULLERİ

 1. Çanta, Valiz vb. : Ahşaptan mamul; sandıklar, bavullar, valizler, evrak çantaları, okul çantaları, gözlük kılıfları, dürbün, müzik aleti ve fotoğraf makinesi muhafazaları, silah ve tabanca kılıfları ve benzeri muhafazaları içeren alt gruptur.
 2. Debagat ve Boyacılık Müstahzarları : Bu alt grup, kebroka, mimoza, boya meşesi palamudu ve sumak hülasası, tanenler, tabii indigo (tabii çivit) ve hayvansal menşeli boyayıcı maddeler ve esası hayvansal menşeli boyayıcı madde olan müstahzarları kapsamaktadır.
 3. Silah ve Mühimmat : Cevizden mamul taslaktan ileri safhada işlem görmüş; dipçik, kabza, el kundağı ve karabini içeren alt gruptur.
 4. Oyuncaklar, Oyun ve Spor Malzemeleri : Ahşaptan mamul; birleştirilecek türden küçültülmüş modeller, inşaat takımları, bilmeceler, hayvan ve yaratıkları tasvir eden oyuncaklar, bilardo masaları, oyun kağıtları, olta değneklerini içeren alt gruptur.
 5. Müzik Aletleri : Piyanolar, kemanlar, gitarlar, mandolinler, udlar, bağlamalar, borulu ve klavyeli orglar, akordeonlar, nefesli müzik aletleri, vurularak çalınan müzik aletleri, müzik kutuları ile bunların aksam ve parçalarını içeren alt gruptur.(Ahşap olsun olmasın) (Elektrikli müzik aletleri hariç)
 6. Saatler : Kol, cep ve diğer saatler, duvar saatleri, çalar saatler, masa ve şömine saatleri, parkmetreler, saniyeli sayaçlar, minütyeler, zarflar ile bunların aksam ve parçalarını içeren alt gruptur.
 7. Sanat Eserleri : Tamamen elle yapılmış tablo ve resimler, kolajlar ve benzeri dekoratif panolar, orijinal gravürler, estamplar ve litografyalar, heykel veya yontu sanatının orijinal eserleri, kullanılmış veya kullanılmamış posta pulları, eskiliği yüzyılı aşan antika eşyaları içeren bire alt gruptur.
 8. Ders Aletleri : Teşhir edilmek (öğretimde veya sergilerde) üzere imal edilen ve başka amaçlar için kullanılmaya elverişli olmayan; alet, cihaz, maket ve modelleri içeren bir alt gruptur.
 9. Şemsiye, Baston, Kamçı,Kırbaç vb. : Ahşaptan mamul; Bastonlar, iskemle bastonları, kamçılar vb. içeren bir alt grupları.
 10. Çeşitli Eşya : Yontulmaya elverişli maddeler ve bu maddelerden eşya, bitkisel maddelerden süpürge (saplı veya sapsız), ahşap cidarlı kurşun ve kurşun boya kalemleri, elle kullanılan numaratörler, her türlü pipo ve sigara ağızlıkları vb. eşyaları kapsayan bir alt gruptur.