Türkçe

Birlik Hakkındaİstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Mart 1973 tarihinde kurulmuştur.Türkiye genelinde İstanbul, Akdeniz, Ege ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri olmak üzere 4 Genel Sekreterlik bünyesinde yer alan Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği`nin koordinatörlüğü, Birliğimizce yürütülmektedir.

2023 yılında 16 milyar dolarlık ihracat hedefi içinde Kağıt Karton sektörü 7 milyar, Mobilya 6 milyar, odun kereste mobilya harici ahşaptan eşya ve kağıt hamuru 3 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Hedef pazarlar olarak; Azerbaycan, Suriye, Irak, İran, Rusya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Cezayir, Güney Afrika, Libya, İngiltere, Gürcistan, Ürdün, ABD, Suudi Arabistan, İsrail, Romanya, Kazakistan, ve Bulgaristan olarak belirlenmiştir. Sektörün karşılaştığı başlıca sorun; hammadde fiyatlarının uluslar arası piyasalara göre daha yüksekte olmasıdır.

Hammadde fiyatlarının dünyadaki rekabetçi fiyat düzeyine çekilmesi ve hammaddede ithalata bağımlılığın azaltılması sektörün rekabetçi gücü için çok önemlidir. Hedef pazarlara istikrarlı ihracat artışını yakalayabilmek için; hedef pazarlarda rekabet gücünü ve bilinirliliği artırmak, yeterli-ucuz-kaliteli hammadde kaynaklarına ulaşımı kolaylaştırmak, alt sektörler özelinde yan sanayiyi geliştirmek, makine parkının yeni teknolojiyle modernizasyonu yoluyla üretim kalitesini artırmak, başta mobilya olmak üzere özgün tasarımlı katma değeri yüksek markalı ürünlere geçmek gerekmektedir.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 2010 yılı faaliyet raporlarına sayfanın en altındaki ilgili dosyalardan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği MARMARA MOBİLYA BİRLİĞİ KÜMELENMESİ resmi web sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

www.marmob.org

 

 

 

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Agac ve Orman 2023 Proje Raporu.pdf 8.618,35 KB İndir