Türkçe

Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) Anketi

Sirküler Tarih/No:08.03.2021/186

Sayı

:61-00970

İstanbul,08.03.2021

İSTANBUL MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

 

Sayın Üyemiz,

2019 yılında dünyanın en hızlı büyüyen 15 ekonomiden 6'sının (Etiyopya, Ruanda, Senegal, Fildişi Sahili, Gana ve Tanzanya) yer aldığı Afrika'yı dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri konumuna yükseltecek Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) 1 Ocak 2021 itibariyle yürürlüğe girmiştir.

1,3 milyar nüfusa sahip ve 3,4 trilyon dolarlık yeni bir serbest ticaret pazarı oluşturan AfCFTA ile kıta içi ticaretin yüzde 50 artırması ve dünya ticaretine 76 milyar dolar ek gelir sağlanması beklenmektedir. Gana'nın Genel Sekreterliğine getirildiği ve hali hazırda 36 Afrika ülkesinin parlamentosunda onaylanan bu Anlaşma ile mal ve hizmetlerin serbest dolaşımının sağlanması, Afrika'da üretimin ve Afrika mallarının tüketiminin teşviki, büyük altyapı projelerinin hayata geçirilmesi, Afrika ülkeleri arasındaki gümrük bariyerlerinin ortadan kaldırılması ile bölge içindeki ticaretin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çerçevede, AfCFTA pazara giriş koşullarını değiştirmese de orta ve uzun vadede ülkemiz ve şirketlerimiz için önemli riskler ve fırsatlar barındırmaktadır.

Bu bağlamda, Dış Ekonomik İlişkilerKurulu'ndan alınan yazıda, DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri tarafından Türkiye'nin AfCFTA'dan nasıl etkileneceği ve bu anlaşmanın Türk firmaları için getireceği fırsatlar ve zorlukların neler olabileceğine ilişkin bir rapor hazırlandığı bahse konu çalışmaya önemli katkı sağlayacak AfCFTA ve Afrika ile ticaret ve yatırım ilişkilerine ilişkin görüşlerin https://portal.deik.org.tr/Anket/1263  bağlantısında yer alan ve 25 Mart 2021 Perşembe gününe kadar aktif olacak anket aracılığıyla iletilmesinin beklendiği bildirilmektedir.

Anonim olarak toplanacak cevaplar yoluyla oluşacak rapor ile şirketlerimize sağlanması gereken desteklerin ana hatlarıyla tespit edilmesi amaçlandığı, yaklaşık 10-12 dakika sürecek anket ile ilgili teknik bir sorun yaşanması vb. durumlarda DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Bölge Direktörlüğü (e-posta: africa@deik.org.tr) ile iletişime geçilmesi talep edilmektedir.

Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Mobilya Birliği Koordinasyon Şubesi