Türkçe

Avustralya “Khapra Beetle” Böceği ile Mücadele Tedbirleri

Sirküler Tarih/No:20.08.2020/502

Sayı

:1001-04096

İstanbul,20.08.2020

İSTANBUL FINDIK VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda; Avustralya Tarım, Su ve Çevre Bakanlığı tarafından "khapra beetle” böceği ile mücadele kapsamında yüksek riskli olduğu belirlenen muhtelif ürünlere karşı tedbirlerin tedrici olarak uygulamaya konulacağına ilişkin Sidney Ticaret Ataşeliğimizin ilgili yazısı iletilmekte olup, söz konusu Ataşelik yazısı aynıyla aşağıda bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

"Avustralya Tarım, Su ve Çevre Bakanlığı tarafından bugün (13 Ağustos 2020) yayınlanan 127-2020 Sayılı Duyuru ile gelecek 2 aylık dönem içerisinde "khapra beetle” böceği ile mücadele kapsamında yüksek riskli olduğu belirlenen muhtelif ürünlere karşı tedbirlerin tedrici olarak uygulamaya konulacağı belirtilmiş olup, mezkur Duyuru'da sıralanan üksek riskli ürünler aşağıda yer almaktadır.

- Pirinç (Oryza sativa)

- Nohut (Cicer arietinum)

- Kabakgiller tohumu (Cucurbita spp; Cucumis spp. ve Citrullus spp.)

- Kimyon tohumu (Cuminum cyminum)

- Aspir tohumu (Carthamus tinctorius)

- Fasulye tohumu (Phaseolus spp.)

- Soya fasulyesi (Glycine max)

- Maş fasulyesi, börülce (Vigna spp.)

- Mercimek (Lens culinaris)

- Buğday (Triticum aestivum)

- Kişniş tohumu (Coriandrum sativum)

- Kereviz tohumu (Apium graveolens)

- Yer fıstığı (Arachis hypogaea)

- Kuru biberler / kırmızı biber (Capsicum spp.)

- Bakla fasulyesi (Vicia faba)

- Güvercin Bezelye (Cajanus cajan)

- Bezelye tohumu (Pisum sativum)

- Rezene tohumu (Foeniculum spp.)

Anılan Duyuruda, "khapra beetle” böceği ile mücadele kapsamında uygulamaya konulacak tedbirlerin yüksek riskli ürünlerin; Avustralya'ya seyahat edenlerin kendileri ile beraber getirdikleri veya adlarına farklı zamanlarda gelen kişisel eşyaları arasında veya bagajlarında bulunmasının yasaklanmasından ticari mahiyette yapılan ithalatlarda bitki sağlığı sertifikası aranması ve risk oluşturduğu belirlenen ülkelerden sevkiyat öncesi zorunlu arındırma işlemine tabi tutulması çerçevesinde olacağı ifade edilmektedir.

Ayrıca, yüksek riskli bitki ürünlerinin Avustralya'ya refakatsiz kişisel eşyalar olarak ve düşük değerli hava ve deniz taşımacılığı dahilinde (ticari ticaret numuneleri olarak ve araştırma amacıyla ithal edilen mallar hariç) yasaklanmasının Ağustos 2020'de uygulanmasının beklenildiği belirtilmektedir.

Söz konusu Duyuru metninin tamamına https://www.agriculture.gov.au/import/industry-advice/2020/127-2020 adresinden ulaşılması mümkündür. Ayrıca, Avustralya'nın söz konusu zararlı ile mücadelesine ilişkin genel politika ve çalışmaları https://www.agriculture.gov.au/pests-diseases-weeds/plant/khapra-beetle adresinde açıklanmaktadır.