Türkçe

Birleşik Krallık'a Tarım Ürünleri İhracatı

Sirküler Tarih/No:12.10.2021/657

Sayı

:629-2453

İstanbul,11.10.2021

İSTANBUL FINDIK VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda; Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Birleşik Krallık'a Tarım Ürünleri İhracatı” konulu yazısı iletilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın söz konusu yazısında bahsedilen hususlar aşağıda bilgilerine sunulmaktadır.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

"Bilindiği üzere Birleşik Krallık AB' den farklı olarak fındık ve ürünleri için 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Model Sertifika'nın Birleşik Krallık versiyonunu talep etmiş, yapılan girişimler sonucu Birleşik Krallık Gıda Standartları Kurumu tarafından tarım ürünleri ithalatında 1 Ekim 2021 tarihine kadar AB modeli gıda sağlık sertifikasının kabul edileceği bildirilmiştir.

Konu ile ilgili olarak Bakanlığımızca gerekli çalışmalar yürütülmüş olup Ülkemizden Birleşik Krallık/Büyük Britanya'ya (ingiltere-iskoçya-galler) kuru meyve ihracatında 2019/1793/AB sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü kapsamında Birleşik Krallık/Büyük Britanya versiyonu Model Sertifika (GBHC176) düzenlenmesinde ve ihracat işlemlerinde dikkate alınacak Prosedür 27.09.2021 tarihinde il tarım ve orman müdürlüklerimize gönderilmiştir. AB'ye kuru meyve ihracatında olduğu gibi 33 il tarım ve orman müdürlüğü bu konuda da yetkilidir.