Türkçe

BM/AEK Standartları

Sirküler Tarih/No: 06.08.2012/704

Sayı

: ARGUYG1/8828

İstanbul,06.08.2012

 

İSTANBUL YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda; Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu( BM/AEK) Tarımsal Standartlar Grubu'nun, tarım ürünlerinde uluslararası ticarete konu standartları belirlemeye yönelik Taze Meyve ve Sebze Uzmanlar Grubu 60 ıncı toplantısının 29 Mayıs- 1 Haziran 2012 tarihlerinde Cenevre'de gerçekleştirildiğinin daha önce iletildiği ifade edilmektedir.

Toplantıda, ihracatımız açısından önem arz eden domates, kiraz, turunçgil, narenciye, havuç, erik ve elma ticari kalite standartları revize edilmiş olup, toplantıya dair detaylı bilgi notu ek'te gönderilmektedir.

Bununla birlikte, BM/AEK 68. Ticaret Komitesi Tarımsal Kalite Standartları Çalışma Grubu toplantısının 5-7 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleştirileceği, anılan toplantıda gündeme getirilecek olan ve bir örneği ek'te revize domates, turunçgil, elma, kiraz, erik ve taze acı biber ticari kalite standartlarına ilişkin ülkemiz görüş ve teklifleri BM/AEK Sekretaryasına iletileceği vurgulanmaktadır.

Bu çerçevede, bahse konu revize standart ve tekliflere ilişkin bilgi ve değerlendirmelerinizin en geç 10 Ağustos 2012 Cuma günü mesai bitimine kadar Genel Sekreterliğimizin 0212 454 05 01-02 nolu fakslarına iletilmesi hususunda gereğini rica ederim.

 

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Ağaç-Su Ürünleri-Yaş Meyve Birlikleri Koordinasyon Şubesi

 

EKLER:
Toplantı Notu ve Revize Standartları

 

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Toplanti Notu ve Standartlar.rar 224,41 KB İndir