Türkçe

Çad'da Yatırım İmkanları

Sirküler Tarih/No: 07.02.2019/73

Sayı

: 214-00814

İstanbul,06.02.2019

 

İSTANBUL FINDIK VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL MOBİLYA KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

T.C. Dışişleri Bakanlığı'ndan T.C. Ticaret Bakanlığı'na iletilen bir yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; Encemine Büyükelçimizce Çad Ekonomi ve Planlama Bakanı Issa Doubragne ile bir görüşme gerçekleştirildiği bildirilmektedir.

Anılan görüşme kapsamında, adı geçen Bakanın ülkemizin ciddi miktarlarda susam ithal ettiğini belirttiği, benzer bir şekilde Çinlilerin kendilerine başvurarak toplu olarak 1 milyon ton susam satın almak istediklerini, bu susamın hemen hemen hiç işlenmeden ihraç edileceğini, ancak, KOBİ'ler aracılığıyla susam, Arap zamkı ve yer fıstığı gibi tarım ürünlerini işleyerek ihraç etmeyi tercih ettiklerini belirttiği ifade edilmektedir.

Çadlı Bakanın, Türkiye'den yatırımcılarla çalışmak üzere susam ve Arap zamkının en azından birinci safha işlenmesine yönelik olarak Çad'da örnek tesisler kuracak yatırımcı Türk firmalar ile işbirliği yapmak istedikleri yönünde görüş bildirdiği belirtilmektedir.

Bu çerçevede; susam, Arap zamkı ve yer fıstığı işlenmesine ilişkin Çad'da yatırım yapmayı değerlendirebilecek üyelerimizin, Encemine Büyükelçiliğimiz ile ambassade.ndjamena@mfa.gov.tr e- posta adresi vasıtasıyla iletişime geçebilecekleri hususu bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi