Türkçe

Cibuti Özel Ekonomik Bölgesi Toplantısı

Sirküler Tarih/No:29.11.2019/670

Sayı

:1789-06922

İstanbul,29.11.2019

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığı'nın bir yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan bir yazıda; Cibuti'de Türk firmalarının Afrika'ya yönelik ihracatlarında stratejik bir açılım noktası olarak değerlendirilebilecek bir Özel Ekonomi Bölgesi (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmaların 2014 yılında başlatıldığı ve ÖEB'ye arazi tahsisine ilişkin Protokolün 2015 yılında imzalandığı belirtilmektedir.

Protokolün imzalandığı tarihten bu yana konuya ilişkin olarak firmalarımıza, Bakan düzeyinde bölgeye gerçekleştirilen ziyaretler de olmak üzere, çeşitli bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yapıldığı ifade edilmektedir.

Diğer taraftan, Cibuti Cumhurbaşkanının 19 Aralık 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanlığı Makamı'nın konuya ilişkin çalışmalara TOBB'un da iştirak etmesi yönündeki talimatın alınmış olduğu; bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı, TEPAV ve TOBB yetkililerinden müteşekkil bir heyetin, 24-27 Aralık 2018 tarihleri arasında Cibuti'yi ziyaret ettiği ve ziyaretin akabinde TEPAV tarafından bir değerlendirme raporu hazırlandığı belirtilmektedir.

Ayrıca 16 Eylül 2019 tarihinde Cibuti'nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein ABDİLLAHİ ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven SAK'ın, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY'ı makamında ziyaretlerinde projenin Türk iş adamlarına tanıtılmasına yönelik olarak bir toplantı düzenlenmesinin kararlaştırıldığı bildirilmektedir.

Bu çerçevede, 17 Aralık 2019 tarihinde Ankara'da (Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi 3. Kat Toplantı Salonu, saat 14.00'da) Ticaret Bakanı Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY başkanlığında ilgili kurum ve firmalarımızın katılacağı bir toplantı düzenleneceği bildirilmektedir.

Bu bağlamda; TİM'e iletilmesini teminen söz konusu toplantıya katılım sağlayacak üyelerimiz temsilci bilgilerinin aşağıdaki formata uygun olarak en geç 5 Aralık 2019 Perşembe günü saat 17:30'a kadar Genel Sekreterliğimizin egitim@iib.org.tr e-posta adresine bildirilmesi hususu bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

Firma

Firma Vergi No

Temsilci

Telefon

E-posta