Türkçe

Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya & Panama Fiziki Ticaret Heyeti

Sirküler Tarih/No:12.10.2021/658

Sayı

:635-2464

İstanbul,11.10.2021

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan bir yazıda; TİM bünyesinde "Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine ulaşabilmek ve toplumun tüm kesimlerinin ihracata özendirilmesi ile ihracat bilincinin tabana yayılması için kurulan GENÇ TİM'in, çalışmalarını yürütmeye devam ettiği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda Genç İhracatçılarımız için T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, TİM organizasyonu ile 8-13 Kasım 2021 tarihleri arasında Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya ve Panama Fiziki Ticaret Heyeti düzenleneceği, Bogota ve Panama City şehirlerini kapsayacak söz konusu organizasyonda Kolombiya ve Panama'dan iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü belirtilmektedir.

Pazar payımızın artırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek heyete; İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Çelik, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Makine ve Aksamları (Madencilik ve Tarım İçin Makine ve Yedek Parçalar) Elektrik-Elektronik (Elektrik Malzemeleri ve Ekipmanları), Kâğıt, Tekstil ve Hammaddeleri (Ev Tekstili), Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Mutfak Aletleri, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri (Tıbbi Malzemeler, Plastik Sanayi) , Gıda, Ambalaj Malzemelerinin sektörlerinde uluslararası standartlara uygun ürünler imal ve ihraç eden firmalarımızın katılımlarında fayda görüldüğü bildirilmektedir.

Bahse konu heyete katılımın kontenjanla sınırlı olduğu ve başvuru için son tarihin 18 Ekim 2021 Pazartesi günü mesai bitimi olduğu; bu tarihe kadar https://delegations.tim.org.tr/event/colombia-panama-2021/company/register internet adresinde yer alan başvuru formu'nun eksiksiz olarak doldurulması gerektiği, firma bazlı yapılacak ön çalışmanın ardından heyete katılımı uygun görülen firmalarımızdan tercüme hizmetleri, ekonomi sınıfı uçak bileti, konaklama, toplantı, transfer vb. giderlerinden oluşan 20.500,00-TL tutarındaki katılım bedelinin tahsil edileceği; katılımı uygun görülen firmalara konuya ilişkin bilgilendirmenin e-posta aracılığıyla yapılacağı belirtilmektedir.

Ön başvuruları olumlu sonuçlanan firmalar için heyete katılımın ödeme dekontlarının TİM'e ulaşmasıyla kesinleşeceği, heyet hazırlık çalışmaları kapsamında B2B eşleştirme hizmeti alınan firmaya ödeme yapılması, uçak biletlerinin kesilmesi ve otel rezervasyonlarının yapılmasının ardından katılımcının katılımını iptal etmesi durumunda ücret iadesi yapılamadığı ifade edilmektedir.

Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

Heyete İlişkin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- Heyet kapsamında katılım sağlayacak firmanın temsil ve ilzama yetkili kişinin veya kişilerden en az birinin 40 yaş (dahil) altında olması, firmanın son 2 takvim yılı içerisinde en az 5.000 $'lık ihracat yapmış olması gerekmektedir.

2- Kolombiya ve Panama için Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaportlar 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.

3- Kolombiya ve Panama'ya girebilmek için Covid-19 önlemleri kapsamında iki doz aşı olunduğunu gösteren belgenin bulunması gerekmektedir. Ayrıca Kolombiya seyahati öncesinde yolcuların uçağa kabul edilebilmeleri için son 48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir.

4- Meclisimizin Kolombiya&Panama Ticaret Heyeti'ni Covid-19 salgınının seyrini göz önüne alarak iptal etme veya sanal ticaret heyetine çevirme hakkı saklı olup, Meclisimizin herhangi bir sebeple heyeti iptal etme kararı alması halinde firmalarımıza katılım bedelleri eksiksiz olarak; sanal ticaret heyetine çevirme kararı alması halinde ise sanal ticaret heyetinin maliyeti düşülerek firmalarımıza kalan bakiye ödemeleri gerçekleştirilecektir.

EK: Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya&Panama Ticaret Heyeti Taslak Programı (2 Sayfa)

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Kolombiya-Panama Fiziki Ticaret Heyeti.pdf 244,92 KB İndir