Türkçe

GÜNCELLEME: Türkiye-Tacikistan İş Forumu

Sirküler Tarih/No:05.10.2021/637

Sayı

:598-2336

İstanbul,04.10.2021

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ndan alınan bir yazıda; Türkiye-Tacikistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş Başkanı T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'ın KEK 11. Dönem Toplantısı vesilesiyle yapacağı Tacikistan ziyareti kapsamında 13 Ekim 2021, Çarşamba günü Hyatt Hotel, Duşanbe'de Türkiye-Tacikistan İş Forumu'nun düzenlenmesinin planlandığı bildirilmektedir.

Sayın Bakanımızın teşrifleri ile gerçekleştirilmesi öngörülen etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin 6 Ekim 2021, Çarşamba günü saat 18.00'e kadar bağlantıdan kayıt oluşturmaları gerektiği belirtilmektedir.

Uçak biletleri, konaklama ve Duşanbe'de şehir içi ulaşımın katılımcılar tarafından münferiden temin edileceği, toplantının program bilgisinin kayıt formunu doldurmuş olan katılımcılara bilahare iletileceği ifade edilmektedir.

Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

Detaylı bilgi için: Tuğba Bal Bahar, DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü, E: tbal@deik.org.tr , T: 0212 339 5055

Önerilen Uçuşlar:

İstanbul -Duşanbe / Somon Air

12 Ekim 2021, Salı SZ 104 10.45 17.35

Duşanbe - İstanbul / Somon Air

15 Ekim 2021, Cuma SZ 103 06.20 09.35

ÖNEMLİ NOT: Önerilen uçuşla Duşanbe'ye gidecek katılımcılar, 14 Ekim 2021, Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Tacikistan Uluslararası Yatırım Forumu'na da katılım sağlayabilirler. Bahse konu forum hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için https://dushanbeinvest.com/ web sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Vize hakkında:

-Tacikistan'a seyahat için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşları 90 güne kadar, resmi pasaporta sahip Türk vatandaşları 60 güne kadar vizeden muaftır.

-Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Tacikistan'a ziyaret edebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Vizeye tabi umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizelerini Ankara'daki Tacikistan Büyükelçiliği, Tacikistan İstanbul Başkonsolosluğu'na bizzat giderek ya da Tacikistan'a varışlarında Duşanbe Havaalanı'ndaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığı'nın Konsolosluk Bürosu'ndan alabilirler. Vize başvurusu için ayrıca www.evisa.tj adresinden de yararlanılabilmektedir.

-Vize işlemleri ile detaylı bilgi için: Parviz Sodiqi (Whatsapp: 0553 690 97 91, e-posta: parviz.sodiqi@mfa.tj)

PCR testi hakkında:

-Tacikistan'a hem gelişlerde hem de dönüşlerde, varıştan en geç 72 saat öncesinde sağlık kuruluşlarınca verilmiş olan PCR test (kare kodlu) sonucunu yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Aşı olan yolcular dahil olmak üzere tüm yolcular PCR testi uygulamasına tabidir. Test raporunun İngilizce veya Rusça düzenlenmiş olması gerekmektedir.