Türkçe

Güney Afrika'da Satışa Sunuluan Çiftlik

Sirküler Tarih/No: 12.11.2012/991

Sayı

: ARGUYG1/12208

İstanbul,11.11.2012

 

İSTANBUL YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde görevli Sayın Sultan Onacak vasıtasıyla tarafımıza hem şifahen hem de e-posta yoluyla iletilen bahse konu ülkedeki çiftlik satışı ile ilgili S.A.Coetzee Sarel isimli şahısın konu ile ilgili detay bilgileri aşağıdaki gibidir:

  1. Giriş.

Yaygın olarak Kingsland olarak bilinen çiftlik N9 yolunda bulunmaktadır. Bahse konu yol George/Oudtshoorn ve Uniondale (Southern Cape) arasındadır ve her iki bölgeye 65 km uzaklıktadır. Çiftlik N9 yolu ile Outeniqua sıra dağları arasında uzanmaktadır. Bölgenin yıllık ortalama yağış miktarı 650 mm/yıl'dır. Langkloof vadisi olarak da bilinen bölge ihraç elma, armut, zeytin, çiçek ve yakın zamanda tanıtılan üzüm bağları ile meşhurdur.

  1. Mevcut sahibi:

Çiftliğin şu andaki sahibi BOEJA FLOWERS PRIMARY COOP LTD. şirketidir.(E-posta ekindeki devir senedi bilgileri ile uyumludur.-Kayıt no: 2005/000003/24) Direktörler : S.CASSIM, T.DAVIDS

  1. Tapu Senedi ve Kapsamı:

Tapu senedi (T2311/2012) 610 hektarlık alana ilaveten 410 hektarlık ortak kullanımlı su havzasını kapsamaktadır ve komşuluktaki çiftlikler ve münakaşalı mülkler arasında su kullanımı ile ilgili ittifak haklarına tabidir.

  1. Çiftlik Faaliyetleri:

Uygun iklim koşulları, suyun bolluğu ve zengin toprağı sayesinde çiçek, sebze, şarap ve diğer ihraç ürünler için idealdir.

  1. Su:

Su açısından bol bir mekandır ve etraftaki çiftlikler için başlıca su kaynağıdır.

  1. Sonuç:

S. CASSIM (bahse konu çiftliğin mevcut iki sahibinden biri) mülkün piyasa değeri konusunda tahmin yapmam konusunda talimat verdi. Değerleme konusunda 30 yılı aşkın bir deneyimim olduğundan bu konuda uzmanım. Bir tahmine varabilmek için aşağıdaki unsurları dikkate aldım:

1-Karlı bölge ve zengin topluluk

2-Çok güvenli bir bölge

3-Su bolluğu

4-Hem Oudtshoorn hem de George'a yakınlık. George'da ulusal havaalanı, alış veriş merkezleri, hem yerli hem de uluslararası firmaların temsilcilikleri var.

5-Potansiyel: Dünyaca ünlü Golf oyuncusu Retief Goosen'in ihraç şarap ve zeytin çiftliğine çok yakın ve benzer potansiyele sahip.

6-Bölgede başka çiftlik yoktur ve yakın zamanda her hangi bir mülk satılmamıştır. Dolayısıyla emsal teşkil edecek bir veri bulunmadığından herhangi bir tahminde bulunmak oldukça zordur. Fakat buna rağmen almaya ve satmaya istekli şahıslar ışığında benim fikrim 7-8 milyon Amerikan doları civarında bir satın alma tutarının piyasa şartları ile tutarlı olacağı yönündedir.

S.A.Coetzee Sarel

Yukarıda detayları sunulan konu ile ilgili Sarel Coetzee ile doğrudan iletişime geçilebilir. (E-posta: sarel1513@gmail.com)

Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Ağaç-Su Ürünleri-Yaş Meyve Birlikleri Koordinasyon Şubesi