Türkçe

Güney Kore ye Kiraz İhracatı

Sirküler Tarih/No:21.05.2020/331

Sayı

:42-02797

İstanbul,21.05.2020

İSTANBUL YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda; ülkemizden G. Kore'ye kiraz ihracatının, " Türkiye'den Taze Kiraz meyvelerinin İthalatında Bitki Karantinası İthalat Gereklilikleri Protokolü " hükümleri doğrultusunda gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Konuya ilişkin olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan (TOB) Bakanlıklarına iletilen yazıda; söz konusu Protokol uyarınca 2020 yılına ait G. Kore'ye ihraç edilecek kirazların yetiştirildiği  bahçelerin, paketleme ve fumigasyon uygulama tesisleri listelerinin oluşturulduğu belirtilerek, anılan  ilkeye ihraç edilecek kirazların kayıtlı bahçelerde üretilmiş ve yine kayıtlı bir paketleme ve fumigasyon uygulama tesisinde işlemden geçirilmiş olması gerektiğine vurgu yapıldığı belirtilmektedir.

Aynı yazıda devamla, mezkûr Protokol'ün 10'uncu maddesi uyarınca, ihraç edilecek kiraz partilerinin TOB inspektörleri ile birlikte G. Koreli inspektörler tarafından ortak resmi kontrole tabi tutulacağı belirtilerek, G. Kore'li inspektörlerin Haziran ayının 3'üncü veya 4'üncü haftası davet edilmesinin öngörüldüğü ifade edilmektedir.

Bu suretle, TOB tarafından davet programı oluşturulabilmesini teminen, 2020 yılı kiraz ihracat sezonunda G. Kore'ye kiraz ihracat etmek isteyen firmalarca bir örneği ekte yer alan tablonun doldurularak, ilgili formun 27 Mayıs 2020 tarihi mesai bitimine kadar Ticaret Bakanlığı'na iletilmesine teminen yasmeyve@iib.org.tr adresine bildirilmesi beklenmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Yaş Meyve Birliği Koordinasyon Şubesi

EK:
1-Tablo (1 sayfa)
2-İzinli Bahçe listeleri ( 3 sayfa)
3-İzinli Paketleme Tesisleri listesi ( 2 sayfa)

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Kiraz Bahçesi Listesi.doc 119,50 KB İndir
Tablo.DOCX 15,96 KB İndir
Tesis Listesi.doc 52,00 KB İndir