Türkçe

INNOPROM Fuarı Milli Katılım

Sirküler Tarih/No: 02.09.2019/189

Sayı

: 520-02151

İstanbul,01.04.2019

 

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nün bir yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; Rusya Federasyonu'nun en önemli sanayi etkinliklerinden birisi olan INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'nın 10.'sunun 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Yekaterinburg şehrinde "dijital imalat” temasıyla gerçekleştirileceği ve ülkemizin "Ortak Ülke” statüsü ile temsil edileceği bahse konu fuara Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizasyonu ile milli katılım sağlanacağı bildirilmektedir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir PUTİN tarafından ağırlanmasının öngörüldüğü söz konusu fuarın, Türkiye-Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli bir organizasyon olarak önceliklendirildiği ifade edilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore ve Hindistan gibi ülkelerin ortak ülke statüsünde katıldığı fuarlarda Rusya Federasyonu'nun Devlet Başkanı ya da Başbakan seviyesinde temsil edildiği, 2018 yılında 20 ülkeden yaklaşık 600 firmanın katılım sağladığı fuarın, çoğunluğu BDT ve Rusya Federasyonu'ndan olmak üzere 46.000 kişi tarafından da ziyaret edildiği belirtilmektedir.

Türkiye'nin ortak ülke statüsünde INNOPROM'a iştirakinin, Rusya Federasyonu'nun dış ticaretimizde taşıdığı önem ve fuarın Rusya Federasyonu nazarında sahip olduğu itibar gibi hususlar dikkate alındığında, ülkemizden geniş bir katılımın sağlanmasında fayda olduğunun değerlendirildiği ifade edilmektedir.

Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi