Türkçe

Katar Sağlık Bakanlığınca Güncellenen Belgeler

Sirküler Tarih/No: 05.10.2017/733

Sayı

: EGT/8396

İstanbul,05.10.2017

 

İSTANBUL FINDIK VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL MOBİLYA KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
İSTANBUL YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz

Dışişleri Bakanlığı'nın yazısına atfen Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan 02.10.2017 tarihli yazıda; Katar'ın Ankara Büyükelçiliğinden alınan Nota'ya atfen, Katar Genel Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan Gümrük Kapıları Sağlığı ve Gıda Kontrolü Biriminin ihracat, imha etme ve kabul etmemeye ilişkin, EK'te yer alan 6 adet belgeyi 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girmek üzere güncellemiş olduğu ve söz konusu belgelerin daha önce bu alanlarda kullanılan belgelerin yerine geçeceği bildirilmektedir.

Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

 

- "Gıda ürünlerinin kabul edilmemesine ilişkin belge: İthalatçının isteği üzerine düzenlenen ve gıda ürünlerinin ret edilme nedenini beyan eden belgedir.

- Gıda ürünlerinin imha edilmesine ilişkin belge: İthalatçının isteği üzerine düzenlenen ve gıda ürünlerinin (Genel Sağlık Bakanlığının resmi gözetimi altında) imha edilme nedenini beyan eden belgedir.

- Yeniden ihracatı yapılmak istenen gıda ürünleri için sağlık belgesi: İthalatçı şirketin önceden ithal edilmiş (Katar menşeli olmayan) standartlara ve insan tüketimine uygun olan gıda ürünlerinin üçüncü bir ülkeye (Körfez İşbirliği Konseyi Ülkeleri (KİK) hariç) ticari nedenlerle yeniden ihraç etme isteği üzerine her gıda sevkiyatı için düzenlenen belgedir.

- Ulusal gıda ürünleri (yerel ürünler) ihracatı için sağlık belgesi örneği: Katar menşeli olup başka bir ülkeye (KİK ülkeleri hariç) ihraç edilmek istenen standartlara ve insan tüketimine uygun olan gıda ürünlerinin ihracatçı şirketin isteği üzerine her gıda sevkiyatı için düzenlenen belgedir.

- KİK ülkelerine yeniden ihracatı yapılmak istenen gıda ürünleri için sağlık belgesi: İthalatçı şirketin önceden ithal edilmiş (Katar menşeli olmayan) standartlara ve insan tüketimine uygun olan gıda ürünlerinin KİK ülkelerine ticari nedenlerle yeniden ihraç etme isteği üzerine her gıda sevkiyatı için düzenlenen belgedir.

- KİK ülkelerine ihracatı yapılmak istenen yerel gıda ürünleri için sağlık belgesi: Katar menşeli olup, KİK ülkelerine ihracatçı şirketin isteği üzerine her gıda sevkiyatı için düzenlenen belgedir.”

 

EK: Katar Genel Sağlık Bakanlığı Tarafından Güncellenen Belgeler (6 sayfa)

 

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
KatarGenelSaglikBakanligiTarafindanGuncellenenBelgeler_5.10.2017.pdf 531,16 KB İndir