Türkçe

KDV İndirimi

Sirküler Tarih/No: 06.02.2017/103

Sayı

: UYG1/1068

İstanbul,06.02.2017

 

İSTANBUL MOBİLYA KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE SİRKÜLER

Kıymetli Meslektaşım,

Malumlarınız olduğu üzere, geçtiğimiz hafta yayınlanan "20170203-7” tarihli Resmi Gazete ilanı ve 2017/9759 Bakanlar Kurulu kararı ile 30 Nisan 2017 sonuna kadar sektörümüze yönelik bir KDV indirimi uygulaması başlamıştır.

Sektör olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmek suretiyle, bilhassa "İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (İİB)” ve "Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED)” marifetiyle söz konusu taleplerimizi sürekli olarak ilgili mercilere iletmekteyiz.

Bu çerçevede, KDV indirimi çalışması ile üreticilerimizin desteklenmesi gerektiği hususları; sırasıyla;

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım beyefendiye,, ardından Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi'ye, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal'a ve son olarak ise Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'a tüm taleplerimizi taşımış olmanın ardından, sektörümüz için son derece önemli bu tedbirin alınması müjdesi açıklanmıştır.

Küresel rekabette bize güç verecek, güçlü iç pazara erişmemiz konusunda bize katkı sağlayacak bu tedbirlerin 2023 hedeflerimize giderken, tüm sektör temsilcilerimize yeni bir can suyu sağlayacağına inancımız tamdır.

Son dönemde mobilya sektörüne karşı karar alıcı mecraların olumlu yaklaşımları ve alınan tedbirler açıkça göstermiştir ki, artık mobilya sektörümüz kamu nezdinde hak ettiği farkındalığı kazanmış, ülkemizin emek yoğun ve istihdam sağlayan önemli bir sektörü olarak algılanmaya başlanmıştır.

Uzun zamandır dile getirdiğimiz, ikinci bir konu olan orman ürünleri üzerindeki fonların kaldırılması hususunda da ilgili tüm mercilerle görüşmelere devam edilmiş, olumlu adımlar atılacağına ve bu müjdeli habere de en kısa bir zaman içinde ulaşılacağına ilişkin sözler alınmıştır. Sektör adına en az KDV indirimi kadar önemli bu adım atılır atılmaz sizlerle paylaşacağımızı bilmenizi isteriz.

Bu minvalde, sektör olarak birlikte hareket etmenin olumlu sonuçlarına eriştiğimiz bu ortamda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, talep ve görüşlerinizi ilgili mercilere ulaştırma konusunda üzerimize düşeni yapacağımızı tekraren hatırlatır, işbirliği hususunda ilginizi bekler, tedbirlerin sektörümüze hayırlı olmasını dilerim.

Ahmet Güleç
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı