Türkçe

Oyuncaklı Gıda Ürünleri Yasa Tasarısı

Sirküler Tarih/No: 03.10.2016/825

Sayı

: UYG3/8555

İstanbul,03.10.2016

 

İSTANBUL HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
ÜYELERİNE
SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Ülkemizin Avrupa Birliği'nde (AB) 2013 yılında yürürlüğe giren ‘oyuncak direktiflerini' uygulamak üzere ‘Oyuncak Yönetmeliği'ni değiştirmeye hazırlandığı, 14 yaşından küçük çocukların oyunlarında kullanılmak amacıyla tasarlanan ve imal edilen her türlü ürün ile oyun araç ve gereçlerini kapsayan Oyuncak Yönetmeliği değiştirileceği, buna göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın kanserojen, mutajen ve üreme açısından toksik maddeleri yasaklayacağı, (Çinko, bakır, bor, kalay, nikel gibi 11 ağır metal ile 55 alerjen koku), 3 yaş altı oyuncaklarda kansere neden olan ‘nitrozaminler'in de yasağa dahil edileceği hususunda bilgi edinilmiştir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen yeni oyuncak yönetmeliğindeki yeni şartlar bebek ve çocuk kullanım eşyaları, oyuncaklı şeker, çikolata ve sakızın tamamını kapsayacak olup konu ile ilgili önemli hususlar aşağıda yer almaktadır. Söz konusu yasa tasarısı ile ilgili sektörümüze yansıması açısından kıymetli görüşlerinizin hububat@iib.org.tr adresine 07.10.2016 Cuma günü mesai bitimine kadar iletilmesi hususu bilgilerinize sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

 

Oyuncaklı Gıda Ürünleri Yasa Tasarısı Hakkında Bilgi Notu:

1. ÜRÜNLERDE UYARI YER ALMASI

Çikolata, şeker, sakız gibi gıda ile birleştirilmiş oyuncaklar ‘ayrı' paketlenecek. Bu ürünlerin üzerinde ‘İçinde oyuncak vardır. Yetişkin gözetimi tavsiye edilir' uyarısı yer alacak. Küresel, yumurta biçimli veya elips biçimli olan oyuncak paketleri ve bu paketin ayrılabilir parçaları ağıza veya gırtlağa sıkışarak havayolunu tıkamayacak şekilde tasarlanacak.

2. ÜRÜNLERİN YIKANABİLİR OLMASI

Hijyen gerekçesiyle 36 aydan küçük çocuklara yönelik tüm oyuncaklar temizliğe uygun biçimde tasarlanıp üretilmiş olacak. Ağız yoluyla kullanılan düdük, balon gibi oyuncaklarda çocuğun nefes yollarını tıkayabilecek ayrılabilir küçük parçalar olamayacak. Sesli oyuncaklar, darbeli ve sürekli yayılan sesin maksimum değerleri açısından çocukların işitme bozukluğuna neden olmayacak şekilde tasarlanıp üretilecek.

3. 6 AY GEÇİŞ SÜRESİ


Yeni yönetmelik hükümleri, Resmi Gazete'de yayımlanmasından 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu süre içinde eski yönetmelik hükümleri geçerli olurken, 6 ayın sonunda yeni kurallar otomatik olarak devreye girecek. Bu tarihten itibaren yapılacak denetimlerde, yeni yönetmeliğe aykırı tüm ürünler için toplatma kararı alınacak.”

Yasaklanan maddeleraşağıdaki ürünlerde kullanılmaktadır:

· Karyola

· Bebek arabaları

· Mama sandalyeleri

· Yürüteçler

· Kırtasiye ürünleri

· 14 yaş altı oyuncaklar

Yasaklanacak ilave11 madde aşağıdaki gibidir:

· Alüminyum

· Bakır

· Bor

· Civa

· Çinko

· Kalay

· Kobalt

· Manganez

· Nikel

· Organik kalay

· Stronsiyum