Türkçe

Pakistana İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller

Sirküler Tarih/No:04.03.2021/178

Sayı

:302-00950

İstanbul,04.03.2021

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığı'nın bir yazsına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda; Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Dönem Toplantısının Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN eş başkanlığında 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde İslamabad'da gerçekleştirildiği ve Ticaret, Hazine ve Maliye, Dışişleri, Milli Savunma, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarımızın ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımıza eşlik ettiği iletilmektedir.

Söz konusu toplantıda, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak Stratejik ve Ekonomik Çerçeve (SEÇ) ve Eylem Planının devlet başkanları tarafından imzalandığı ve toplam 71 maddeden oluşan eylem planı kapsamında yer alan Ticaret ve Yatırımlara ilişkin eylemlerin Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda takip edildiği belirtilmektedir.

Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 7. Dönem Toplantısının iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla 2021 yılı içerisinde ülkemizde gerçekleştirilmesinin planlandığı ifade edilmektedir.

SEÇ Eylem Planı'nın Ticaret alt başlığının 2. maddesinin; "Elimination of Non-Tariff Barriers and strengthening cooperation on TBT and SPS measures: Both sides have agreed in principle to eliminate Non-Tariff Barriers and strengthening cooperation on Technical Barriers to Trade (TBT) and Sanitary and Phytosanitary Measures (SPS) including collaboration between national accreditation bodies, accredited and/or authorized certification bodies, testing laboratories and centers.” şeklinde olduğu belirtilmektedir.

Bu eylem maddesi çerçevesinde önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek temaslarda Pakistan yetkililerine iletilmek üzere firmalarımızca Pakistan'a ihracat işlemleri sırasında karşılaşılan "Tarife Dışı Engel” olarak nitelendirilebilecek hususların bildirilmesi talep edilmektedir.

Bu çerçevede; TİM'e iletilmesini teminen üyelerimizce Pakistan'a ihracat işlemleri sırasında karşılaşılan "Tarife Dışı Engel” olarak nitelendirilebilecek hususların ekli form vasıtasıyla en geç 05 Mart 2021 Cuma günü saat 13:00'e kadar Genel Sekreterliğimizin egitim@iib.org.tr e-posta adresine bildirilmesi hususu bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

EK: Sorun Bildirim Formu (1 sayfa)

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Sorun Bildirim Formu- Pakistan.docx 14,16 KB İndir