Türkçe

T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcanın Ziyareti Vesilesiyle Romanya-Türkiye İş Forumu

Sirküler Tarih/No: 31.01.2019/62

Sayı

: 181-00719

İstanbul,31.01.2019

 

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan bir yazıda; DEİK, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR) ve Türk Romen İşadamları Derneği (TİAD) iş birliğiyle T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın 8 Şubat 2019 tarihinde Bükreş'e gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında Romanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (CCIR) Romanya - Türkiye İş Forumu gerçekleştirileceğinden bahisle, anılan İş Forumu'nu T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Romanya Cumhuriyeti İş Çevreleri, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Sayın Ştefan-Radu Oprea tarafından onurlandırılacağı bildirilmektedir.

Romanya'nın önde gelen firma temsilcileri ile ikili görüşme imkanının bulunacağı toplantının taslak programının ekte yer aldığı; Romanya'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güncel pasaportlarında geçerli Schengen vizesi veya Romanya vizesinin bulunması gerektiği; konaklama ve uçuş organizasyonlarının katılımcıların kendileri tarafından gerçekleştirilmesinin beklendiği ifade edilmektedir.

Romanya-Türkiye İş Forumu'na katılmak isteyen üyelerimizin, aşağıda yer alan kayıt formunu doldurarak, toplantı katılım bedeli için avans olan 250 Türk Lirası'nı kayıt formunda belirtilen DEİK hesap numarasına 6 Şubat 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ödemeleri gerektiği belirtilmektedir.

Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

 

Katılım formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/845/12223

Detaylı Bilgi İçin: DEİK, Aycan Damalı, Avrupa Direktörlüğü İş Konseyi Koordinatörü, E-Posta: adamali@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 74

Bilgi: Romanya'nın GSYİH'sı 2018 verilerine göre 245.590 dolar olmuştur ve yüzde 5,1 oranında büyüme kaydedilmiştir. 2019 yılında ise yüzde 3,5 oranında artarak 265,3 milyar dolar olması beklenmektedir. Türkiye, Romanya'nın AB Üyesi olmayan ülkeler arasındaki en önemli ticaret ortağı konumundadır ve Romanya'nın gerçekleştirdiği ihracatta 7'nci, ithalatında ise 8'inci sıradadır. Türkiye ile ikili ticaret hacmi 5.5 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. Romanya'da 14.000'in üzerinde Türk firması bulunmaktadır. Romanya'daki Türk yatırımları üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber 6 milyar dolar aşmıştır. 90'dan fazla Türk müteahhitimiz Romanya'da başarılı projeleri ile faaliyet göstermektedir.

Romanya'da ağır sanayi, otomotiv ve yan sanayi, tekstil, elektrik - elektronik, ağaç işleme, inşaat malzemeleri, tarım, perakendecilik, ulaştırma(otoyollar, demiryolu, havaalanları, kentsel ve sosyal altyapı), turizm, tarım ve hayvancılık, finans, sağlık ve sağlık turizmi, inşaat (konut, alışveriş merkezi, gayrimenkul, otel), tekstil, çelik, çimento, lastik sanayileri ve medya alanlarında yatırım ve iş birliği imkanları bulunmaktadır. Romanya'da yeni gelişmekte olan kamu - özel sektör ortaklığı (PPP) modelinde iki ülke iş dünyası arasında iş birliği imkanlarının gelişmesi beklenmektedir. Aynı zamanda eğitim alanında da iş birlikleri gerçekleştirilmesi mümkündür.

Doğal gaz üretimi yıllar içinde azalmış, başta Rusya'dan olmak üzere doğalgaz ithalatı toplam tüketimin yüzde30'luk kısmına ulaşmıştır. Romanya son 25 yılda üretimde yaşanan azalmaya rağmen Merkezi ve Doğu Avrupa'nın en büyük petrol üreticisi olma konumunu korumaktadır.

Ek: Romanya-Türkiye İş Forumu Taslak Programı (1 sayfa)

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
DEIK_ROMANYA_TASLAK PROGRAM_30.1.2019.docx 23,65 KB İndir