Türkçe

Tunus'un COMESA'ya Katılımı

Sirküler Tarih/No: 06.08.2018/477

Sayı

: 5021-05062

İstanbul,03.08.2018

 

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

T.C. Tunus Büyükelçiliği'nden T.C. Dışişleri Bakanlığı'na iletilen bir yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan 31.07.2018 tarihli yazıda; Tunus'un, 18-19 Temmuz 2018 tarihlerinde Lusaka'da düzenlenen 20. COMESA (Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı) Zirvesi vesilesiyle COMESA'ya resmi olarak katıldığı bildirilmektedir.

Tunus'un COMESA'ya dahil olmasının, Dinar'ın Avro karşısında giderek değer kaybetmesi, enflasyon ve işsizliğin artması gibi nedenlerle ekonomik olarak zor dönemden geçen ülkeye ihracat ve doğrudan yabancı yatırımların artırılması bakımından yeni ufuklar açacağının değerlendirildiği belirtilmektedir. Ayrıca, COMESA'nın kamu ve özel sektör, yatırımcılar ve finans, eğitim, gıda işleme, mühendislik ve finans başta olmak üzere pek çok alanda Tunus ürünleri ve kurumlarının etkin olmasına imkan sağlayacağının mütalaa edildiği ifade edilmektedir.

Dijital serbest ticaret bölgesi COMESA'nın, Tunus ile birlikte 20 Afrika ülkesinde 600 milyondan fazla nüfusu barındırmakta olduğu ve Gayrisafi Yurtiçi Hasılasının 1,2 trilyon Dolar civarında olduğu belirtilmektedir.

COMESA'nın üyeleri Burundi, Komorlar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Mısır, Eritre, Etiyopya, Kenya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mauritius, Ruanda, Tunus, Seyşeller, Svaziland, Uganda, Zambiya ve Zimbabve ülkelerinden oluştuğu; ülkemiz ihracatçıları açısından, Tunus üzerinden üye ülkelere açılım sağlamasına imkan verebilecek nitelikte olduğu ve ülkemize Afrika'da yeni kapılar açabileceğinin değerlendirildiği ifade edilmektedir.

Bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi