Türkçe

Türkiye - Romanya Kamu-Özel Sektör Ortkalığı PPP Semineri ve Networking Toplantısı

Sirküler Tarih/No: 17.08.2018/510

Sayı

: 5056-05201

İstanbul,17.08.2018

 

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ ÜYELERİNE SİRKÜLER

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan 16.08.2018 tarihli yazıda; DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR) ve Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) işbirliğiyle Bükreş'te 6 Eylül 2018 tarihinde "Türkiye-Romanya Kamu-Özel Sektör Ortaklığı (PPP) Semineri ve Networking Toplantısı” gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Söz konusu toplantıyı T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'ın ve Romanya Cumhuriyeti İş Çevreleri, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Sayın Ştefan-Radu Oprea'nın onurlandırmasının öngörüldüğü; ayrıca, Romanya'dan üst düzey özel sektör temsilcilerinin katılım sağlayacağı belirtilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmalarımızın aşağıda belirtilen katılım formunu 3 Eylül 2018 Pazartesi gününe kadar eksiksiz doldurmaları gerektiği bildirilmektedir

Toplantının taslak programı ekte bilgilerine sunulur.

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Uygulama-Eğitim-İletişim Şubesi

 

Katılım formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/709/11323

Detaylı bilgi için irtibat kişisi: DEİK, Aycan Damalı, (adamali@deik.org.tr, 0212 339 50 74)

Bilgi:
Türkiye'nin Kamu Özel Sektör Ortaklığı (PPP) modeli ile elde ettiği başarı dolayısıyla, söz konusu toplantıda Romanya'da yeni gelişmekte olan PPP modelinde Türkiye'nin tecrübesinden faydalanması ve iki ülke iş dünyası arasında işbirliği imkanlarının yaratılması hedeflenmektedir. Anılan toplantıda Romanya'daki PPP projeleri hakkında bilgi verilmesi planlanmakta olup firmalar arasında toplantı kapsamında networking imkanı bulunmaktadır.

Türkiye ve Romanya arasındaki ticari işbirliği önemli gelişme kaydetmektedir. Halihazırda Romanya'da 14.000'in üzerinde Türk firması bulunmaktadır. Türkiye, Romanya'nın AB Üyesi olmayan ülkeler arasındaki en önemli ticaret ortağı konumundadır. Romanya'daki Türk yatırımları üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber 6 milyar doları aşmıştır. 90'dan fazla Türk müteahhitimiz Romanya'da başarılı projeleri ile faaliyet göstermektedir.

Kamu-Özel Sektör Ortaklığının sürdürülebilir kalkınma hedefinde çok önemli katkı sağladığı göz önüne alındığında, Romanya'da Türk özel sektörü için önemli fırsatlar bulunmaktadır.

Ek: Taslak Program (1 sayfa)

 

İlgili Dosyalar

  Dosya Adı Dosya Boyutu  
Romanya_TaslakProgram_17.8.2018.docx 16,72 KB İndir