Türkçe

Balık Avı Sezonu Nihayet Açıldı

Balıkçı bereketli bir sezon bekliyor..

Balık av sezonu ‘Vira Bismillah' nidalarıyla açıldı. Avın ilk saatinde ağlara takılan torik, palamut ve istavrit balıkçının yüzünü güldürdü.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, ilk günün hasadını dikkate alarak sezonun bereketli geçeceğini söyledi.

 

Ahmet Tuncay Sagun, Türk balıkçılık sektörünün, rakipleri tarafından gıpta ile bakılan bir sektör haline geldiğini belirtti.

Balık avlama yasağı sona erdi. ‘Vira Bismillah' diyerek denize açılan balıkçılar, ilmek ilmek işledikleri ağlarını 1 Eylül gününün ilk dakikalarında büyük bir heyecanla denizle buluşturdu. 2013-2014 balık sezonunun bereketli geçeceğine inanan balıkçılar, ağlarını ilk çekişte kasalarını bol balıkla doldurdu. Sezonun ilk hasadında çoğunlukla ağlarına istavrit, palamut ve torik takılan balıkçılar, tüketiciye ucuz balık yiyeceği müjdesini verdi.

Dünyada, 25 milyon tonu yetiştiricilikle olmak üzere, toplam 110 milyon ton civarında su ürünleri üretimi yapılıyor. Türk balıkçılık sektörü ise geçen yıl 700 bin tonluk üretim rakamına ulaştı. Bu üretimin 200 bin tonu balık çiftliklerinde yetiştiricilik yoluyla gerçekleştirildi.

Bu yılın daha bereketli geçmesi bekleniyor. Balık sezonu, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği av etkinliğiyle açıldı. Balık av sezonunun açılışıyla denize atılan ilk ağlar dolunca balıkçının da yüzü güldü.

 

İhracat artışı yüzde 17

Türk karasularında en çok hamsi, çaça, sardalya, istavrit ve palamut gibi balık türlerinin avlandığına dikkat çeken İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, yetiştirilen balıkların ise alabalık, levrek ve çupra olduğunu kaydetti.

Türk balıkçılık sektörünün 2011 yılında 1 milyar 418 milyon dolar, 2012 yılında ise yüzde 17'lik bir artış ile 1 milyar 665 milyon dolarlık ihracata ulaştığını aktaran Sagun, bu yıl da benzer şekilde büyüme beklenmesiyle uluslararası pazarlarda rakip konumundaki ülkelerin Türkiye'ye gıpta ile baktıklarını ifade etti.

 

Geçim kaynağımıza ihanet edemeyiz

Sagun, "2013 yılında da hedefimiz olan 1 milyar 850 milyon dolarlık ihracat rakamını sektörün başarılı çalışmaları ile yakalayacağız. 2023 yılı için koyulan 2.5 milyar dolarlık hedefine çok önceden ulaşacağız. Türk özel sektörü; sahip olduğu bilgi birikimi ve teknik alt yapısıyla rakipleri karşısında etkin bir konuma ulaştı. Küresel anlamda, uluslararası piyasalarda sektörün önemli aktörlerinden biri olduğumuza inanıyorum. Sektörümüzün; ülke ekonomisine, istihdamına, üretimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bazı balık türlerinin yok olmamasına yönelik korumacılığa da karşı olmadıklarını vurgulayan Sagun, "Balıkçılık bizim geçim kaynağımız, ihanet edemeyiz” dedi.