Türkçe

ISM 2012 Fuarına Basının Büyük İlgisi


29 Ocak -1 Şubat 2012 tarihleri arasında Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen bisküvi, çikolata ve şekerleme sektöründe dünyanın en büyük fuarı olarak kabul edilen ISM 2012 Fuarı'na basın büyük ilgi gösterdi.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya METE; ISM 2012 Fuarının 2. gününde (30.01.2012), Almanya'nın WDR Radyosunda* gerçekleştirilen canlı yayına stüdyo konuğu olarak katılmış; aynı gün DHA ve TRT tarafından yapılan röportajlarda, ertesi gün ise SamanyoluTV Avrupa tarafından yapılan röportajda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Zekeriya Mete, basına verdiği demeçlerde özetle, İSM fuarına geçen yıl partner ülke olarak Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımları ile iyi bir ivme yakaladıklarını, 13 yılda ilginin artarak devam ettiğini, bu yıl Birlik organizasyonu ile 46 Türk firmasının stand açtığını, 18 Türk firmasının ise bireysel standla fuara iştirak ettiğini belirtti.

Mete konuşmalarında, globalleşen ekonomik ilişkilerde, firmaların inovasyona verdikleri önem derecesinde gelişebileceklerini ifade ederek, özellikle Almanya'nın organik ürünler pazarındaki yerine de dikkat çekti.

Başkan Zekeriya Mete ayrıca, 29 Ocak 2012 tarihinde Bloomberg HT televizyonu tarafından, canlı yayın programına telefon bağlantısı gerçekleştirilerek, özellikle vize konusunda Türk işadamlarının yaşadığı sıkıntılar ve Alman makamlarının çıkardığı zorluklar konusunda açıklamalarda bulundu.

* Köln radyosu, 1964 yılından bu yana Westdeutscher Rundfunk (WDR) Batı Almanya Radyo ve TV bünyesinde Almanya'da Türkçe yayın yapan ilk radyolardan birisi olup, hafta içi her akşam 18:00-19:00 saatleri arasında yayın yapılmaktadır.

Başkan Sayın Zekeriya METE'nin Köln Radyosunda yapmış olduğu açıklamaları dinlemek için lütfen tıklayınız.