Türkçe

Libya Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile Gıda ve İlaç Denetim Merkezi Yetkilileri İstişare Toplantısı

Libya Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile Gıda ve İlaç Denetim Merkezi Yetkilileri ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında 29 Mayıs 2014 tarihinde Genel Sekreterliğimizde sektör temsilcileriyle bir istişare toplantısı gerçekleştirmiştir.

İki ülke arasındaki ticarette yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışıldığı söz konusu toplantıya Genel Sekreterliğimizi temsilen Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Alpaslan Arduç ve 2013 yılında Libya'ya yapılan tarım ürünleri ihracatında başı çeken Aydın Kuruyemiş San. ve Tic. A.Ş. ile Elvan Gıda San. ve Tic. A.Ş. (Intersweet), Ersa Sakız ve Şekerleme San. ve Tic. Ltd. Şti. firmalarının temsilcileri katılmıştır.

Toplantıya katılan ihracatçılarımız Libya'ya yapılan ihracatta gümrüklerde yaşanan sıkıntılar, bankacılık sistemi ve ödeme sistemindeki aksaklıklar, mevzuatta yapılan değişikliklerle ilgili Libya'daki muhataplarından kendilerine sağlıklı veri akışı olmaması gibi sorunları Libyalı yetkililere aktarma şansı bulmuştur. Muhtelif gıda ürünleri, katkı maddeleri, ambalaj/etiketleme gibi konularda Libya'ya özgü standartların da tartışıldığı toplantıda Libyalı yetkililer iki ülke arasında sağlıklı bilgi akışını sağlamaya yönelik bir bildirim merkezi kurulması hususunda Ekonomi Bakanlığımızla bir protokol yapıldığını vurgulayarak söz konusu uygulamanın ülkemiz ihracatçılarının Libya'ya yapılan ihracatta yaşadıkları sıkıntıları azaltmasını umduklarını belirtmişlerdir.

Ülkemiz gıda üreticilerinin Libya piyasasında sahip oldukları önemli pay da göz önüne alındığında iki ülke arasındaki ticarette yaşanan sıkıntıları çözümünde önemli bir adım olduğu düşünülen toplantıda taraflar iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi amacıyla sağlıklı bilgi akışını sağlamak ve yaşanan sorunları en aza indirmek için önümüzdeki dönemde de işbirliği yapma konusunda mutabık kalmıştır.