Türkçe

TİM AKADEMİ 2023 SEMİNERLERİ

Türkiye 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefinin firma uygulamalarını aktarmak üzere, TİMAKADEMİ2023 tarafından gerçekleştirilen seminerler kapsamında, 17 Aralık 2013 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi Konferans Salonu'nda düzenlenecek olan Bitkisel Ürünler Sektörü seminerinin açılış konuşması Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete tarafından gerçekleştirildi.

Sektörün 2023 stratejisi hedeflerini katılımcılarla paylaşan Zekeriya Mete, 2013 yılında küresel krizin başlangıcından bu yana uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen dünya ekonomisinde genele yayılan, dengeli ve sürdürülebilir bir toparlanma henüz sağlanamadığını fakat tüm olumsuzluklara rağmen 2013 yılında şekerli mamuller sektöründe ihracat artışının %10-15 civarında gerçekleşmesi beklenmekte olduğunu belirtti.

Katma değeri çok yüksek ve yerli hammadde ile çalışılan sektörün ülke ekonomisine yaptığı katkının rakamsal değerinin üzerinde gerçekleştiğini ifade eden Mete, Türkiye 2023 İhracat hedeflerine ulaşmada Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörünün toplamda öngörülen 13,7 Milyar $ olan 2023 yılı ihracat hedefine ulaşabilmesi için Şekerli Mamuller sektör ihracatının 2013 yılındaki beklentisi olan 2,6 milyar $ seviyesinden yaklaşık 6 milyar $'a çıkartılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Zekeriya Mete, ayrıca sektörün 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşması için Birlik olarak yoğun bir çaba içine girdiklerini ve bu doğrultuda karşılaşılan sektör sorunlarını ilgili kurum ve kuruluşlarla sık sık istişare ederek, ihracatçımızın önünü açmak üzere çözüm yolları arayarak büyük mesafeler kat etmiş bulunduklarını belirtti.

Sn. Mete, ülkemize ve ihracatımıza katkıda bulunmak üzere fikir oluşturan, üreten, çalışan, risk alan, istihdam sağlayan, katma değer yaratan, mücadele eden, kendi dünyasından çıkıp dış dünyaya açılan, rekabet eden ihracatçılarımıza yürekten teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

 

 

İlgili Resimler