Türkçe

ISM 2010

Bisküvi, çikolata ve şekerleme sektöründe dünyanın en büyük fuarı olarak kabul edilen ISM 2010 Fuarı`na Türkiye Ulusal Katılım Organizasyonu bu yıl da İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından gerçekleştirildi.

Ülkemiz ithalat ve ihracatında en büyük partner olma özelliğini taşıyan Almanya`nın Köln şehrinde gerçekleştirilen fuarda, sektörün önde gelen bisküvi, çikolata ve şekerleme firmaları ürünlerini 31 Ocak - 03 Şubat tarihleri arasında 4 gün boyunca 41 stantta sergilendi.

Bisküvi, pastacılık ürünleri, dondurma, sakız, kakao, çikolata ve çikolata mamulleri, şekerli mamuller, çerezler, kuruyemişler helva, lokum gibi geniş bir yelpazede ürünlerin sergilendiği ve 40 yıldır her yıl düzenlenen fuar dünyanın dört bir yanından 2000`e yakın firmaya ev sahipliği yaptı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği`nin bu sene onuncu kez organize ettiği ve Elma şekeri konseptiyle katıldığı fuarda 41 katılımcı Türk firması yer aldı. İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği`nce fuarın ikinci günü Hall 4.1 deki Türk pavyonunda 17:00-19:00 saatleri arasında gerçekleştirilen geleneksel kokteyle, Türk firmaları ve yabancı konuklarının yanı sıra, Köln Başkonsolosu Sn. Kemal Basa ve Düsseldorf Ticaret Müşaviri Sn. Recep Aslan katıldılar.

Türkiye ihracatı uluslararası pazara yakınlık avantajı ve güçlü alt yapısı sayesinde 2009 yılında 101.629 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatı`nda çikolata ve şekerleme sektörünün payı dikkate değer. Teknolojik yatırımlar ve yenilikçi bakış açısı ile sektör, bugün Türkiye`nin lider sektörlerinden biri konumunda. Türk çikolata ve şekerleme sektörünün 2009 yılı ihracatı 1.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Irak, Suudi Arabistan, Cezayir, Almanya, Yemen, Libya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Azerbaycan, Bulgaristan ve İsrail başlıca ihracat yapılan ülkeler.

Türkiye, dünyada şeker, çikolata ve bisküvi ihracatında en büyük 15 ihracatçı ülke arasında yer alıyor. Yıllık üretim kapasitesi 800 000 bin tonun üzerinde olan Türkiye bisküvi sektörünün kapasite kullanım oranı % 75 civarında. Bisküvi sektörünün ihracatı 2009`da 407 milyon dolara ulaştı. Türkiye`de şekerleme sektörü 2009 yılında da büyümesini sürdürerek ihracatını 297 milyon dolara çıkardı. Çikolata üreticileri de 2009 yılında gerçekleştirdikleri 335 milyon dolarlık ihracatla kayda değer bir artış sergilediler.

Damak tadı ve ürün çeşitliliğini müşterilerinin ihtiyaçlarına göre hızla şekillendiren, modern tesisleri ve ürün kalitesi ile Türk çikolata ve şekerleme sektörünün lider firmaları, 31 Ocak - 3 Şubat 2010 tarihleri arasında 4 gün boyunca ürünlerini sergileyerek sektördeki son eğilimleri takip edip yeni iş olanakları yarattılar.

Katılımcı Türk Firmaları

Türkiye`den 41 lider firma, bisküvi, pastacılık ürünleri, dondurma, sakız, kakao, çikolata ve çikolata mamulleri, şekerli mamuller, çerezler, kuruyemişler helva, lokum gibi geniş bir yelpazede ürünlerini sergilediler.

Aksu Gıda. Mad. İml. San. Tic. Ltd. Şti. 
Anı Bisküvi Gıda San Ve Tic A.Ş. 
Anl Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti. 
Aras Gıda San.Ve Tic.Ltd.Şti. 
Ayso Gıda Ve Yemek Üretimi San. Tic. A.Ş.
Beyazpınar Şeker Ve Şeker Mamulleri Gıda Tıc. San. Ltd. Şti.
Birida Gıda İç Ve Dış Tic. San. Ltd.Şti.
Biskot Cnb Gıda San. Ve Dış Tic. Ltd. Şti.
Çizmeci Gıda Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
Deniz Unlu Mamulleri Ve Pastacılık Gıda San. Tur. Tıc. Paz. Ltd. Şti.
Eksim Gıda San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
Eler Şekerleme
Elvan Gıda San. Ve Tic. A.Ş.
Elvan Gıda Turizm Teks. Paz. Ltd. Şti.
Emekcıoglu Gıda Tuz Kımya Paz. Tas. Tıc. A.S.
Ersa Sakız Şekerleme San.Ve Tic.Ltd.Şti.
Ertay Gıda San. Ve Tic. A.Ş. Ayhan Ertay
Gurme Çikolata San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Hacı Bekir Lokum Ve Şekerli Mamuller San. A.Ş.
Hazal Bisküvi A.Ş.
Hazer Baba Gıda San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
Hleks Gıda San. Tic. A.Ş.
Kaytaz Dış Tic. Ve Gıda San. Ltd. Şti.
Kurtulmuşlar Gıda A.Ş.
Lezzet Gıda San. Ve Tic. A.Ş.
Malatya Pazarı
Palancı Kuruyemişçilik San. Ve Tic. A.Ş.
Maykim Maya Kimya San. Ve Tic. A.Ş.
Misbis Gıda Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
Mertsan Gıda Ve İht. Mad. San. Ve Tic. A.Ş.
Occa Gıda Kimyevi Mad. San. Üretim İç Ve Dış Tic. Ltd. Şti.
Özgürler Şekerleme San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Ren Gıda San. A.Ş.
Safranlı Gıda Tarım Turizm San. Tic. Ltd. Şti.
Soyyiğit Gıda San. Ve Tic. A.Ş.
Tatsan Helva San. Tic. Ltd. Şti.
Tıltay Gıda Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
Tören Gıda Sanayi Ltd. Şti.
Uslu Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Vural Şekerleme Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Zümrüt Gıda Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

İlgili Resimler