Türkçe

5. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği, kuruluşundan itibaren her yıl geleneksel olarak gemi ve yat sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör içindeki önemini vurgulamak maksadıyla gerçekleştirdiği Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmalarının beşincisi 28 Ekim Cuma günü Crowne Plaza İstanbul Hotel'de düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Liman seferi yapan restoran ve etkinlik teknesi kategorisiyle gerçekleşen V. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması'na 43 öğrenci 21 tekne tasarımı ile katılım sağladı. Sektör temsilcileri, serbest tasarımcılar ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirilen 21 projenin içerisinde ödül almaya hak kazanan tasarımların sahipleri sahnede ödülleriyle buluştu.

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Başaran Bayrak'ın konuşması ile başlayan törende, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet Ali Kılıçkaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanvekili Sn. Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Ahmet Selçuk Sert de sektör için inovasyonun ve tasarımın önemini vurgulayan konuşmalar yaptılar. Yarışmada dereceye giren ilk 3 tasarımın yaratıcısı ekibe ve jüri tarafından özel ödüle layık görülen tasarımın yaratıcı ekibe ödülleri sahnede takdim edildi.

Yarışmada Maltepe Üniversitesi'nden Emre Aydın, Esra Gürbulak, Hande Açar ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Ali Önder Öksüz Moss Black isimli projeleri ile jüri özel ödülü almaya hak kazandılar. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Bekir Kürşat Kıyak ve Gazi Üniversitesi'nden Berk Kaplan ve Osman Tevfik Çoban 10.000 TL'lik üçüncülük ödülünü Aristokrat isimli projeleri ile, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri Sevginur Ak, Hasan Yosun ve Abdullah Ayhan NYX Açık Hava Sineması projeleri ile 20.000 TL'lik ikincilik ödülünü, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Veysi Seyhan ise Seven Seven isimli projesi ile 40.000 TL'lik birincilik ödülünü kazandılar.

 

İlgili Resimler