Türkçe

A.B.D. DOLLAR GENERAL VIP ALIM HEYETİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Genel Sekreterliğimiz organizasyonu ve Ege İhracatçı birlikleri Genel Sekreterliği işbirliği ile A.B.D.'ne ihracatımızın geliştirilmesine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında, gıda ürünleri ihracatı ve dağıtımı alanında A.B.D.'deki büyük ve önemli şirketlerden olan Dollar General Global Sourcing Ltd.Şti. firmasının üst düzey yetkilileri ülkemize davet edilmiş olup, söz konusu perakende mağaza zinciri firmasının CEO'su Jimmy KOPP ve Küresel satın almadan sorumlu Başkan Yardımcısı Frank BLEICHER katılımlarıyla 27 - 29 Ağustos 2012 tarihleri arasında İstanbul ve İzmir'de özel nitelikli alım heyeti organizasyonu gerçekleştirilmiştir.

Program kapsamında, 27 Ağustos 2012 Pazartesi günü heyet Swis Otel'den alınarak, ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirileceği DışTicaret Kompleksi'ne gelmişlerdir. Türkiye'de sektörün önde gelen firma temsilcilerinin de katılımıyla gün boyu ikiliiş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Görüşmelere 19 Türk firması katılmış olup, görüşmeler randevu usulü yapılmıştır. İkili iş görüşmelerine katılan Türk firmaları katalog ve tanıtım malzemeleri dışında, beraberlerinde numune ürünler getirmişler ve yabancı misafirlere ürünleriyle ilgili sunumlar yapmışlardır. Aynı günün akşamında yabancı firma temsilcilerine; İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyemiz Aydın Soyyiğit eşliğinde, TİM ve İİB temsilcilerinin de iştirakleriyle akşam yemeği organize edilmiştir. 28 Ağustos Salı günü İstanbul'da bulunan Paşabahçe ve Ülker fabrikalarını ziyaret etmişlerdir. Heyet, programın devamı için 29 Ağustos Çarşamba günü İzmir'e geçmiştir. Aynı gün akşam ülkemizden ayrılmışlardır.

Alım heyeti organizasyonuna yurt dışından katılan firma temsilcileri Türk firmalarının yoğun ilgisinden ve organizasyondan çok memnun kaldıklarını, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin, daha sık düzenlenen ticaret heyetleri, iş forumları, alım heyeti v.b. gibi organizasyonlar ile birçok alanda geliştirilebileceğini, Türkiye'de görüştükleri firmalarla iş yapmayı ümit ettiklerini ifade etmişler ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletmişlerdir.

Bahse konu programa katılan Türk firmaları ise, ikili iş görüşmelerinin oldukça verimli geçtiğini, dış pazarlardaki pazar paylarının artırılmasına katkı sağlamak amacı ile büyük ölçekli firmalarla (potansiyel alıcı) iletişim kurmanın çok önem arz ettiğini ve söz konusu heyet görüşmesinde firma ile kısa ve orta vadede işbirliği anlamında önemli sonuçlar getireceğini belirtmişlerdir.

 

İlgili Resimler