Türkçe

Bakliyat-Yağ Sektörü YYS(AEO) Eğitimi

Bilindiği üzere ilk olarak 2013 daha sonra yenilenmiş hali ile 2017 yılında, dış ticaret yapan şirketlerin uluslararası piyasalarda daha çok tercih edilmesi için şirketlerin rekabet gücünü arttırmak, dış ticaret süreçlerini güvenli bir şekilde hızlandırmak amacıyla Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği yayınlanmış ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası(YYS-AEO/Authorized Economic Operator) uygulaması başlatılmıştır. Söz konusu projenin ihracatçılarımız için teşkil ettiği büyük önemin farkında olan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak, 24 Ocak 2018 Çarşamba günü (bugün) Genel Sekreterliğimiz binasında üyelerimize yönelik ücretsiz olarak, uygulama hakkında firmaları ayrıntılı şekilde bilgilendirmek amacıyla bir eğitim gerçekleştirilmiştir.

Birlik koordinasyonunda CONSULTURK firması yetkilileri tarafından verilen eğitim kapsamında, söz konusu uygulamanın şartları, avantajları, izlenilmesi gereken süreç ve ilişkili olarak İhracatta Yerinde Gümrükleme gibi konular hakkında üye firmalarımız bilgilendirilmiştir. Birliğimiz, çeşitli alt sektörler bazında gerçekleştirdiği bu eğitim süreci ile söz konusu uygulamanın önemine vurgu yaparak konu hakkında ihracatçılarımızın farkındalığının artırılmasına yardımcı olmuştur.

Son olarak, alt sektörlerimizden Bakliyat ve Yağ Grubu firmaları 24.01.2018 tarihinde verilen eğitim ile detaylı olarak bilgilendirilmişlerdir.

 

 

İlgili Resimler