Türkçe

Dünyanın Gıda Devleri İstanbul'da

Türkiye'nin gıda ve tarım alanında ihracat gerçekleştiren şirketleri, dünyadaki ihracat potansiyelini değerlendirmek içinİstanbul'da bir araya geldi. İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin davetiyle 60'a yakın ülkeden İstanbul'a gelen alım heyetlerinin Türk şirketlerine ilgisi de oldukça yoğundu. Fuarın açılışında konuşan Birlik Başkanı Haluk Okutur, ihracatın artması için gıda sektörü ve tarımsal ürünlerin büyük potansiyel barındırdığını belirterek, "Dünya ticaretinden aldığımız payın artması için katma değerli üretime odaklandık” dedi.

CNR Food İstanbul fuarı kapsamında dünyanın birçok ülkesinden Türkiye'ye davet edilen ithalatçılar, alım heyeti programı çerçevesinde ülkemizde misafir ediliyor. Türk Gıda ve içecek endüstrisi ihracatçılarıyla bir araya gelen alım heyetleri, yaklaşık 150 alıcı şirketten oluşuyor.

Gıdanın en önemli şirketlerinin bulunduğu; başta Brezilya, Meksika, ABD, Güney Kore, Peru, Malezya ve Moğolistan olmak üzere 60'a yakın ülkeden alım heyetleri İstanbul'da buluşuyor. Alım heyetinin toplam ithalat hacmi de 2,5 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen alım heyeti organizasyonu çerçevesinde, ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

8 Eylül'e kadar gerçekleştirilecek Food İstanbul Fuarı açılışında konuşan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Haluk Okutur, Tarımsal ürünlerin dünya gayrı safi hasılası içindeki payının yüzde 8 seviyesinde olduğunu belirterek, "Bu oranın artması Türkiye için büyük fırsatları beraberinde getiriyor” dedi. Okutur; Gıda sektöründe 18 milyar dolarlık ihracatımızı artırmamamız için hiçbir neden yok. Doğal tarım ve organik tarımda dünya liderliğine oynayabilecek bir potansiyele sahibiz.” Dedi.

İhracatın sadece ülkeler arasındaki işbirliklerine ticari boyutta bakmak olmadığını belirten Okutur, "İhracat aynı zamanda kültür alışverişidir. Ülkelerin kültürel zenginliklerinin başında da lezzetleri ve dolayısıyla gıda sektörü gelmektedir. Bugün burada bulunan uluslararası şirketlerin temsilcilerini de, ülkemizin tarihi zenginliklerinin yanı sıra, lezzetlerimizin zenginliğini de anlamaları için çağrıda bulunmak istiyorum. Türkiye, 7 farklı bölgesi ile farklı kültürlerin harmanlandığı, üreten ve paylaşmaktan kaçınmayan toplumuyla adeta bir cennettir.” dedi.

Food İstanbul Fuarı'na yoğun ilgi gösteren dünya gıda sektörü temsilcileri, gerçekleştirdikleri ikili iş görüşmeleri sonrası, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği tekne turuna katıldı. Misafirlere, Boğaz turunda İstanbul'un tarihi güzellikleri tanıtıldı, Türk kültürüne ait gösteriler sergilendi.

İlgili Resimler