Türkçe

GEMİ VE YAT İHRACATÇILARI BİRLİĞİ CNR AVRASYA BOAT SHOW'DA YERİNİ ALDI

Dünyaca ünlü mega yat, tekne ve yelkenlilerin yanı sıra sektöre ait tüm aksesuar ve ekipmanların sergilendiği CNR Avrasya Boat Show Fuarı 10 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilen törenle birlikte Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıldı. Ahmet Arslan, Bakanlık olarak denizciliğe verdikleri önemden, sektörün gelişmesine yönelik yapılan düzenlemelerden bahsetti. ülkenin kara sularında veya marinalarında Türk sahipli olup yabancı bayrakla dolaşan binlerce tekne olduğunu belirterek, bu teknelerin farklı nedenlerle Türk bayrağı yerine yabancı bayrak çektiğini, bunun önüne geçmek ve bu teknelerin Türk bayrağı çekmesini sağlamak için yasal ve vergisel düzenlemeler yaptıklarını anlattı.

Bu düzenlemelere örnekler veren Ahmet Arslan, "Yat, kotra ve teknelerde Bakanlar Kurulu, yetkisini sonuna kadar kullanarak KDV oranını yüzde 1'e indirdi, ÖTV'yi ise sıfırladı. Böylece 6 bine yakın teknenin hepsinin Türk bayrağına geçmesi mümkün. Geçmişte özellikle belirli bir süre için öngörülen geçiş, vergi harçlarla ilgili düzenlemelerin yapılmaması ve sürenin kısa tutulması nedeniyle istenilen sonucu vermedi. Bu düzenlemeyle 6 bine yakın teknenin hepsinin Türk bayrağına geçmesini bekliyoruz. Şimdi ÖTV'nin kaldırılmasının yanı sıra ilave muafiyetlerin getirilmesiyle bu arkadaşların elindeki mazeretlerini aldık." dedi. Açılış törenine Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak da katıldı.

Dünyanın karada yapılan 2.büyük, Türkiye'nin en büyük tekne ve yat fuarı özelliği taşıyan ve bu yıl 11.si düzenlenen CNR Avrasya Boat Show 11-19 Şubat tarihleri arasında CNREXPO Yeşilköy'de ziyaretçileri ile buluşacak. Fuara yurtdışından da oldukça yoğun ilgi olması bekleniyor. Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği olarak info standla katılım sağlanmış olup geçtiğimiz boat Showlarda olduğu gibi bu yıl da Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmalarında derece elde eden ve maketleştirilen tasarımlar sergilenmekte, Birlik faaliyetlerine dair bilgiler verilmektedir. Denizcilik sektörüyle ilgili üretilen son ürünlerin alıcı ve ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu fuar 19 Şubat tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

 

İlgili Resimler