Türkçe

GEMİ VE YAT İHRACATÇILARI BİRLİĞİ FAS'A SEKTÖREL TİCARET HEYETİ DÜZENLEDİEkonomi Bakanlığı tarafından desteklenen 2010/8 Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Tebliği Gemi ve Yat Sektörü Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi (UR-GE) kapsamında 12-16 Şubat 2013 tarihleri arasında Fas'a yönelik Sektörel Ticaret Heyeti düzenleyen Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği, Fas'ın sektörle ilgili iki önemli şehri olan Kazablanka ve Agadir önemli temaslarda bulundu. Gemi ve  ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Başaran Bayrak başkanlığındaki heyette UR-GE projesi kapsamında olan  9 firma, Gemi İnşaa Sanayicileri Birliği (GİSBİR), Oruç Reis Denizciler Kulübü (ODEK)  ve Ekonomi Bakanlığı Daire Başkanı Emrah Sazak iştirak etti. 

Kasablanka'da gerçekleştrilen toplantılara daha ziyade, Faslı liman işletmecileri, yat turizmi işletmecileri,  gemi donanımı ile ilgili firmalar ve az sayıda armatör katılırken,  Agadirdeki toplantılara daha ziyade balıkçı armatörler ve bunları temsil eden oda ve federasyonlar katıldı.

Fas'ın balıkçılık merkezi olan Agadir'dek ikili iş görüşmeleri, Gemi İhracatçıları Birliği tarafından, Salaon Halieutis adlı balıkçılık endüstrisi fuarında açılan bir info stantta gerçekleştirildi.

Kasablanka Deniz Ticaret Odası Başakanı Sayın Kemal Sabri ve Oda üyeleri yapılan görüşmelerde, iki ülke arasında gemi inşa, özellikle balık avlama gemisi inşaası alanında önemli işbirliği fırsatları olduğu görüldü.

Deniz Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı ve Federasyon  M. H. Al Abadila ve Federasyon yetkilileri ile yapılan görüşmede ise, iki ülke arasındaki potansiyelin harekete geçirilmesi konusunda somut adımlar atılması yönünde fikir birliğine varıldı.

Görüşmeler hakkında açıklamalarda bulunan Gemi İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Başaran Bayrak, "çok doğru bir zamanda bir heyet yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. 

Fas'ın Balıkçılık filosu tamamen eskimiş durumda. Bunun yenilenmesi için hükümetin ve sivil toplumun geniş kapsamlı bir mali destek programı mevcut. Sözkonusu mali  destek program Türk heyeti Agadir'e vardığı gün imzalandı ve başlamış oldu.

Türkiye'nin gemi inşa kapasitesi ile Fas'ta böyle bir mali imkânın bir araya gelmesi iki ülke arasında büyük bir iş potansiyeli oluşturuyor. Bu potansiyele işaret eden Sayın Başaran Bayrak, Türkiye'ye döner dönmez Faslı meslek kuruluşları ve hükümetle işbirliği halinde olacaklarını, yine Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Fas'tan bir alım heyeti getireceklerini belirtti.

Heyet kapsamında gerçekleştirilen temaslarda balık avlama gemilerinin yanı sıra römorkör ve yat konusunda da görüşmeler yapıldı.


İlgili Resimler